StoryEditor

Poplatok za vodomer je fáma. Cena vody sa v priemere nezmení, tvrdí úrad

09.12.2016, 23:05
Autor:
(tur)(tur)
Nejde síce o poplatok za vodomer, ale cena vody bude od nového roku aj tak dvojzložková.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví „s poľutovaním konštatuje, že čoraz viac Slovákov sa v poslednom čase stáva obeťou dezinformácií šírených zástupcami spotrebiteľov o zavádzaní tzv. poplatku za vodomer.“ Dôrazne sa ohradzuje voči termínu „poplatok za vodomer“. V žiadnom prípade totiž podľa hovorcu úradu Radoslava Igaza nejde o „platbu, či poplatok za vodomer“.

V skutočnosti ide o fixnú zložku dvojzložkovej ceny vody, ktorú bude vodárenská spoločnosť faktúrovať ako ročný paušal za odberné, alebo výpustné miesto bytového domu, kde je umiestnený fakturačný vodomer. Teda nie „podľa nejakých vodomerov v jednotlivých bytoch“ ako zavádzajú tzv. zástupcovia spotrebiteľov.  A čo je dôležité, táto ročná čiastka sa rozpočíta rovnako na všetky byty v bytovom dome, teda obavy občanov sú úplne zbytočné.

Čo znamená dvojzložková cena
Dôležitou novinkou je, že úrad na rok 2017 stanovuje maximálne ceny vody ako dvojzložkové. Fixná zložka ceny sa stanoví na odberné alebo výpustné miesto vody podľa príslušnej tarifnej skupiny. Variabilná zložka ceny sa stanoví za meter kubický, pričom táto zložka ceny bude v budúcom roku priemerne o  6 % nižšia ako súčasná priemerná cena pitnej a odpadovej vody.

Po spočítaní oboch zložiek vychádza, že v priemere ceny vody zostanú v roku 2017  rovnaké ako v súčasnosti. V roku 2017 napríklad trojčlenná rodina  v bytovom dome so 16 bytmi pri ročnej spotrebe cca 120 m3 vody  dokonca zaplatí v priemere ročne o 7,55 eur menej ako v tomto roku. 

Niektorí zaplatia viac, ale...
Dvojzložková cena vody zároveň zabezpečí spravodlivejšie podieľanie sa všetkých odberateľov na celkových nákladoch.  Aj tí odberatelia, ktorí odoberajú málo vody (chaty, rekreačné zariadenia, prázdne domy) sú totiž stále pripojení na vodovod, alebo kanalizáciu, o ktorých fungovanie sa musia vodárne starať. Táto nevyhnutná údržba pritom tvorí podstatnú časť celkových nákladov.

Ak z odberného miesta nie je odobratá žiadna voda, potom náklady na takéto odberné miesto nehradí ten, kto je pripojený, ale hradia ich všetci občania, ktorí vodu odoberajú, čo doteraz nebolo spravodlivé.
Úrad dúfa, že zástupcovia spotrebiteľov si uvedomia svoju spoločenskú zodpovednosť a prestanú šíriť fámy a zbytočnú paniku.

01 - Modified: 2023-09-15 06:05:08 - Feat.: - Title: Dominikánska republika pre spor o vodu uzavrela hranice s Haiti. Tvrdí, že krajina porušuje zmluvy 02 - Modified: 2023-08-24 12:15:38 - Feat.: - Title: Japonsko začalo vypúšťať rádioaktívnu vodu z Fukušimy. Tvrdí, že riziko je minimálne 03 - Modified: 2023-08-24 06:15:35 - Feat.: - Title: Čína kritizuje vypúšťanie vody z Fukušimy, Soul žiada údaje. Na rádioaktívnu tekutinu dohliadajú experti 04 - Modified: 2023-08-04 09:17:13 - Feat.: - Title: Zavedenie poplatku za rozvoj bolo pre obce na Slovensku prínosné, tvrdia kontrolóri 05 - Modified: 2023-08-02 08:54:56 - Feat.: - Title: Potením sa stráca nielen voda, ale aj minerály
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
02. október 2023 21:30