StoryEditor

MBA k nám prišlo z Nemecka

02.09.2014, 00:00
Roky štúdia, čas a nemalé peniaze. Toto je daň za štúdium MBA. Prínosom však sú okrem vzdelania aj zaujímavé kontakty a širšie uplatnenie.

Študijný program Master of Business Administration spadá do kategórie graduálnych programov, ktoré sú zamerané na rozšírenie obchodného vzdelania. Je vhodný pre záujemcov, ktorí chcú neskôr zastávať vrcholové riadiace funkcie v rámci podnikov. Potreba uviesť MBA program na slovenský trh vyplynula ako dôsledok dopytu po manažéroch s medzinárodnými skúsenosťami. Branislav Zlocha, riaditeľ pre marketing a rozvoj City University, stál pri začiatkoch MBA na Slovensku.

Aký je súčasný celosvetový záujem o MBA?

Ak si pozrieme štatistiky vývoja MBA z hľadiska návštevnosti na amerických univerzitách, vidíme, že štatisticky počet MBA študentov neklesá. Je to spôsobené aj tým, že sú  magnetom pre študentov zo zahraničia. Ak majú študenti z celého sveta záujem o štúdium MBA, väčšinou idú na americké univerzity. A to berieme celkovo, či je to Európa, alebo je to Ázia. V budúcnosti sa na americkom kontinente dá predpokladať pokračovanie v tomto trende. U nás nastala po osemdesiatom deviatom roku určitá potreba zmeny vo vzdelaní, najmä v manažérskom a ekonomickom s praktickým zameraním. Pretože dovtedy to všetko bola štátom plánovaná ekonomika, a zrazu sa zmenil spoločenský, politický aj ekonomický systém smerom k trhovému hospodárstvu. A bolo treba viac absolventov, ktorí sú pripravení práve na tieto zmeny.

Ako vznikla myšlienka priniesť tento druh štúdia k nám? Predsa len, bolo to pole neorané...

Kolega bol práve na stáži na City University v Manheime a tu vznikla myšlienka priniesť tento program. Z tohto pohľadu City University naozaj priniesla MBA štúdium v roku 1990 na Slovensko. Máme tu pomaly 24-ročnú históriu, vychovali sme tisíce absolventov, z toho stovky MBA absolventov, ktorí sa uplatnili v rôznych segmentoch hospodárstva, v rôznych sférach a v rôznych sektoroch. Dokonca mnohí z nich sú úspešní aj ako podnikatelia, založili si vlastné firmy. Napríklad boli ocenení ako startupy v roku 2013. Toto je jeden z príkladov, keď sa dvaja absolventi nášho MBA štúdia rozhodli, že vytvoria produkt, ktorý sami vyvinuli, navrhli, vyrábajú to v Číne a exportujú do celého sveta.

Plánujete v najbližšom čase nejaké novinky pre záujemcov a študentov?

Teraz sa nám podarila jedna vec, ktorú na Slovensku ešte nikto pred nami nemal. A tou je prvý spol...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2006-10-01 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Izrael opustil Libanon
01 - Modified: 2023-09-27 12:30:00 - Feat.: - Title: Univerzitu obrany v Brne napadli hackeri, požadujú výkupné 02 - Modified: 2023-09-21 08:34:46 - Feat.: - Title: Historický prepad Univerzity Komenského. Školy našich susedov v rebríčkoch stúpajú, my sme vypadli už aj z prvej tisícky 03 - Modified: 2023-09-07 09:27:49 - Feat.: - Title: Len pre pokročilých marketérov: Unikátna príležitosť vstúpiť medzi hŕstku expertov na digitálny marketing 04 - Modified: 2023-09-03 10:30:00 - Feat.: - Title: PREHĽAD školských prázdnin v novom školskom roku. Priprav sa na poriadnu nádielku voľných dní 05 - Modified: 2023-09-03 07:00:00 - Feat.: - Title: Pocituješ stres pred prvým dňom školy? Máme pre teba 10 tipov, ako urobiť dobrý dojem už od prvého dňa
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
27. september 2023 17:21