Slušní ľudia, ktorí hľadajú nájom, sú zvyčajne študenti, ktorí vedia, že ukončia školu alebo vzdelávací program a pôjdu inam. Prípadne cudzinci s túlavou povahou. Zdržia sa rok a idú na druhý koniec sveta. Záujem majú aj starší ľudia. Tí totiž nedostanú hypotéku kvôli veku, alebo ľudia, čo prišli do mesta za prácou na obmedzenú dobu. Väčšinou sú to ale opäť cudzinci.
Pojem dlhodobý nájomník v podstate dnes stratil svoj vecný obsah. Teda neexistuje. Podľa reality sa delia nájomníci najmä na tých problémových a krátkodobých. S oboma typmi je nutné započítať si prácu a riziko do nájomného.
Sedem pravidiel úspešného prenájmu
- Je naivné sa domnievať, že nájom bytu je niečo ako renta, s ktorou nie je žiadna práca.
- Vybavenie bytu musí byť také, aby sa nedalo ľahko zničiť a prípadne, aby išlo ľahko opraviť. Drevený nábytok obrúsite a natriete, laminovaný však musíte vyhodiť, vankúše na stoličkách vyperiete, ale čalúnenie musíte kompletne vymeniť.
- Prenajímateľ nesmie mať k bytu ani k jeho vybaveniu osobný vzťah. Aj tí najslušnejší nájomcovia sa k bytu správajú horšie ako vlastník.
- Realitná kancelária vás nespasí, a to ani žiadna lepšia zmluva. Pokiaľ cítite vo vzduchu riziko, radšej záujemcov odmietnite.
- Vždy je nutné vybrať kauciu.
- Majiteľ musí počítať s tým, že po každom nájomníkovi bude musieť niekoľko stoviek (niekedy aj desiatok stoviek) eur investovať, aby byt uviedol do obývateľného stavu, a to aj po relatívne slušnom nájomníkovi.
- Prenájom pod cenu nemá preto zmysel. Pozrite sa na sumy, ktoré chcú vlastníci podobných nehnuteľností v okolí. Pokiaľ ale budete ponúkať byt za menej peňazí, vždy prerobíte.
Zdroj: Idnes.cz
Autor: pre iDNES.cz, Šárka Tesařová