V klinickej štúdii s liekmi nazývanými inhibítory mTOR sa zistilo, že posilnili imunitný systém starších ľudí a potenciálne predĺžili ich životnosť. Ďalšou štúdiou je testovanie senolytík, lieky, ktoré eliminujú bunky, ktoré spôsobujú starnutie.pxhere.com
StoryEditor

Iba polovica Slovákov sa zaujíma o bezpečnosť liečby

14.04.2019, 08:00
Autor:
(red)(red)
Informácie o nežiaducich účinkoch, ktoré vyplývajú zo súbežného užívania liekov, si aktívne vyhľadáva len polovica Slovákov.

Ukázal to prieskum projektu Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov u nás vzdeláva verejnosť o bezpečnom užívaní liekov. Nesprávne zvolená kombinácia môže pritom viesť nielen k neúčinnej liečbe, ale aj k ohrozeniu vášho zdravia.

Podľa Slovenskej lekárnickej komory bolo doposiaľ zdokumentovaných okolo 40 000 liekových interakcií. Najčastejšie išlo o zvýšenie alebo zníženie účinku niektorého z liekov, pričom zníženie môžeme brať za rizikovejšie, keďže sa pacientovi nedostáva potrebná liečba. Ojedinelý nie je ani výskyt nežiaducich reakcií, ktoré by pri užití len jedného z liekov nevznikli.

Väčšina účastníkov prieskumu uviedla, že si je vedomá možného vzájomného pôsobenia liekov. Každý siedmy však zároveň tvrdí, že si liekové interakcie nezisťuje a spolieha sa na svojho lekára či lekárnika. „Ani lekár či lekárnik nemusia byť zárukou bezpečnej kombinácie liekov, ak nie sú v dostatočnej miere informovaní samotným pacientom. Časť zodpovednosti za liečbu preto nesie aj samotný pacient,“ hovorí PhDr. Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

Lekár nemusí mať v zdravotnej dokumentácii uvedené všetky lieky, ktoré pacient aktuálne užíva. Týka sa to napríklad liekov predpísaných iným špecialistom či voľnopredajných, ktoré si pacient sám naordinoval. Prieskum ukázal, že len polovica zo vzorky informuje svojho lekára o liekoch, ktoré mu predpísal iný lekár. Na voľnopredajné lieky upozorní len asi každý štvrtý a na výživové doplnky dokonca každý šiesty pacient.

„Riziko liekovej interakcie stúpa s počtom užívaných liekov. Približne 17 až 20 percent pacientov užíva rizikovú kombináciu, ku ktorej by nemalo dochádzať,“ vysvetľuje PharmDr. Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory. Ako dodáva, liekové interakcie môžu mať rôzny stupeň závažnosti. V niektorých prípadoch je možné použiť aj kombináciu liekov, pri ktorej dochádza k vzájomnej interakcii, avšak výlučne pod dohľadom lekára.

Pri kúpe či výdaji liekov v lekárni tiež hrozí riziko liekovej interakcie. Farmaceut nemá možnosť preveriť si v minulosti predpísané lieky či zakúpené voľnopredajné lieky, ktoré pacient stále užíva. Prieskum odhalil, že lekárnika informujeme o svojej liečbe ešte v menšej miere ako lekára. Každý štvrtý ho upozorní na predpísané lieky, každý šiesty na voľnopredajné a len každý desiaty na výživový doplnok, ktorý užíva. Slovenská lekárnická komora odhaduje, že na Slovensku je v dôsledku liekových interakcií hospitalizovaných viac ako 10 000 pacientov ročne.

01 - Modified: 2024-04-24 13:33:54 - Feat.: - Title: Cvičiť ráno, alebo večer? Pri obezite hrá načasovanie rolu, hovoria odborníci. Pomôžeme ti nakopnúť tvoje zdravie 02 - Modified: 2024-04-24 09:13:53 - Feat.: - Title: Posilníte si svalstvo, podporíte pevnejšie zdravie a spálite kalórie: Vyskúšajte tento štýl chôdze 03 - Modified: 2024-04-23 15:31:30 - Feat.: - Title: Epidémia ohrozuje aj nás. Prípady čierneho kašľa pribúdajú, môže byť smrteľný, tvrdí detská pneumologička 04 - Modified: 2024-04-22 09:39:06 - Feat.: - Title: Cvičiť ráno, alebo večer? Pri obezite hrá načasovanie rolu, hovorí štúdia 05 - Modified: 2024-04-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako uhasiť skryté zápaly v tele. Ktoré choroby spúšťajú?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
25. apríl 2024 09:24