StoryEditor

Odmeny vo firmách ukladá zákon

16.10.2018, 00:00
Viete o tom, že v eseročke nesmiete uvádzať slovom konateľ názov pracovnej pozície? Alebo že konateľ nie je pracovnou náplňou? Všetko podstatné, čo súvisí s výkonom funkcie konateľa či spoločníka v eseročke z hľadiska odmeňovania a odvodov, vysvetľuje Matúš Čechovič z advokátskej kancelárie Marônek & Partners.

Konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným možno odmeňovať za výkon funkcie dvoma spôsobmi. Buď má s firmou uzavretú mandátnu zmluvu, alebo zmluvu o výkone funkcie. Ak si však nedohodne a neuzavrie žiadnu písomnú zmluvu, vtedy podliehajú vzťahy medzi ním a firmou ustanoveniam mandátnej zmluvy.

Konateľ môže byť vo firme zamestnaný ako zamestnanec. Pozor – nesmie byť zamestnaný na pracovnej pozícii konateľ. Môže sa však zamestnať na akejkoľvek pozícii, napríklad ako manažér, vedúci či riaditeľ. Súčasne platí, že jeho pracovné povinnosti nesmú byť totožné s pracovnými povinnosťami vyplývajúcimi z funkcie konateľa. Je to preto, lebo výkon konateľskej funkcie vyplýva z Obchodného zákonníka, zatiaľ čo obsah pracovnoprávneho pomeru a nadväzné práva a povinnosti vyplývajú už zo Zákonníka práce. Inak povedané, funkcia konateľ nie je druh práce, preto nemôže byť náplňou pracovného pomeru.

Pravidelná odmena
Odmeňovanie konateľa môže byť pravidelné aj nepravidelné. Pri pravidelnom odmeňovaní platí percentuálnu sumu z odmeny na nemocenské poistenie konateľ aj spoločnosť. To isté platí aj pri nemocenskom, dôchodkovom poistení a poistení v nezamestnanosti. Na druhej strane, neplatí sa úrazové ani garančné poistenie. Čo sa týka rezervného fondu, prispieva doň určitou percentuálnou sumou firma. Zdravotné poistenie platí aj spoločnosť, aj konateľ, a to taktiež určitým percentom z odmeny. Nezabudnime ešte na to, že konateľ musí zo svojho príjmu odv...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-25 12:21:42 - Feat.: - Title: Schválenie odchodu, dane či zľavy. Zahraničné firmy zisťujú, že nie je jednoduché opustiť Rusko 02 - Modified: 2023-05-24 11:49:04 - Feat.: - Title: Príjmy Ruska z ropy za marec a apríl vzrástli na najvyššiu úroveň od novembra, umožňujú financovanie vojny 03 - Modified: 2023-05-24 13:30:00 - Feat.: - Title: Cloudové služby na Slovensku stále nie sú populárne. Čo to vlastne je a sú pre vás bezpečné? 04 - Modified: 2023-05-24 13:00:00 - Feat.: - Title: GALÉRIA Fotograf snímky pracujúcich detí zhotovil tajne. Po zverejnení viedli k radikálnym krokom 05 - Modified: 2023-05-23 12:24:39 - Feat.: - Title: Mali by ste sa vrátiť späť do autoškoly? Tento kvíz preverí, aký dobrý vodič naozaj ste
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
28. máj 2023 10:49