StoryEditor

Dlhuje vám živnostník, ktorý je v konkurze? Pozor na lehoty

26.07.2017, 12:20
Autor:
kokkok
Živnostník, ktorý má u vás dlh, je v konkurze? Prihlášku svojej pohľadávky musíte podať včas, nezmeškajte lehoty.

Prihláška v prípade, že vaším dlžníkom je fyzická osoba – teda nie eseročka alebo akciová spoločnosť – sa podáva iba v jednom rovnopise, a to u správcu dlžníka. Nemusíte ju podávať aj na súd.

Prihlášku musíte podať na predpísanom tlačive. Nesmú na ňom chýbať všetky základné náležitosti. V opačnom prípade sa naň neprihliada. Tlačivo je na webovej stránke ministerstva spravodlivosti. Nájdete ho tu:

Svoju pohľadávku musíte prihlásiť do času, kým správca dlžníka v Obchodnom vestníku neoznámi, že ide zostaviť rozvrh. Doručená však musí byť najneskôr do 45 dní, odkedy bol konkurz vyhlásený.

Ak túto základnú prihlasovaciu lehotu nedodržíte, správca dlžníka na prihlášku síce prihliada, vy ako veriteľ však nemôžete vykonávať hlasovacie práva. Dostanete sa do zoznamu pohľadávok, o čom správca zverejní v Obchodnom vestníku oznam, pričom uvedie vaše meno a výšku prihlásenej sumy.

Ak máte splatenie pohľadávky zabezpečené napríklad záložným právom k nehnuteľnosti, musí byť do konkurzu prihlásená samostatnou prihláškou. V nej musí byť okrem základných náležitostí aj výška zabezpečenej sumy a tiež druh, poradie a právny dôvod vzniku zabezpečovacieho práva.

Pohľadávku, ktorú prihlásite do konkurzu, je v prípade, že dlžníkom je fyzická osoba, oprávnený poprieť len iný prihlásený veriteľ – teda ten, kto do toho istého konkurzu prihlásil svoju pohľadávku. Musíte byť teda aktívni.

Dlžník nemá právo poprieť pohľadávku, ktorú do konkurzu prihlásite. Konkurzné konanie sa totiž môže začať len na jeho návrh. Musí byť zastúpený správcom, prostredníctvom ktorého svoj majetok odovzdá na uspokojenie svojich veriteľov.

Postup platí len, ak ide o konkurz podľa štvrtej časti zákona. Teda, ak ide o dlžníka, ktorý je fyzickou, a nie právnickou osobou.

Vzťahuje sa teda nielen na živnostníkov, ale aj na fyzické osoby, ktoré nepodnikajú a na ktoré bol vyhlásený konkurz. Nemusí ísť bezpodmienečne iba o živnostníka.

ZDROJ: Barbora Bartáková, advokátsky koncipient HMG Recovery

01 - Modified: 2023-05-31 17:11:24 - Feat.: - Title: Vybudovali úspešný biznis s miliónovými obratmi, teraz známu firmu pochováva obrovský dlh a spor s partnerom 02 - Modified: 2023-05-21 10:03:45 - Feat.: - Title: Známy pivovar definitívne krachuje. S rastom mu pomohli Tesco aj Plavčanove dotácie 03 - Modified: 2023-05-19 16:50:43 - Feat.: - Title: Známy pivovar definitívne krachuje. S rastom mu pomohli Tesco aj Plavčanove dotácie 04 - Modified: 2023-05-12 22:00:59 - Feat.: - Title: Firma napojená na dodávateľa pre luxusné autá zo Slovenska čelí návrhu na konkurz 05 - Modified: 2023-05-09 21:38:11 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva nevidí dôvod na vyhlásenie konkurzu Všeobecnej zdravotnej poisťovne
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
07. jún 2023 21:00