StoryEditor

Nezdaniteľné časti základu dane v roku 2023? Koľko vďaka nim ušetríte na dani

08.12.2022, 00:00

Nezdaniteľné časti základu dane si môžete uplatniť len vtedy, ak máte aktívne príjmy. Aké ďalšie podmienky nároku musíte splniť a aká je výška nezdaniteľných častí v ďalšom roku?

1. Tri nezdaniteľné časti

V roku 2023 si môžete uplatniť tri nezdaniteľné časti základu dane. Ide o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, nezdaniteľnú časť základu dane na manželku alebo manžela a nezdaniteľnú časť na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu, takzvaný tretí pilier, a na príspevky na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt.

2. Životné minimum

Keďže výšku nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na manželku alebo manžela ovplyvňuje výška životného minima, ich výška sa v roku 2023 mení, a to vzhľadom na nárast sumy životného minima.

3. Daňové zvýhodnenia

Ak spĺňate zákonom stanovené podmienky a uplatníte si nezdaniteľnú časť základu dane, bude to pre vás znamenať to, že časť základu dane sa vám zdaňovať nebude. Z toho vyplýva, že uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane predstavuje pre vás daňové zvýhodnenie.

4. Nižšia daň

Uplatnením nezdaniteľnej časti základu dane si môžete znížiť svoj základ dane o zákonom stanovenú sumu, čo pre vás v konečnom dôsledku znamená nižšiu daň z príjmov fyzických osôb alebo dane zo závislej činnosti.

 

Zorientovať sa v dileme, ako si správne a bezchybne uplatniť nezdaniteľné časti základu dane, vám pomôže aj seriál Hospodárskych novín Dane 2023.

Štartuje už v januári, potrvá do konca marca a v tomto období nájdete v tlačených HN každý deň kvalitné a komplexné témy o daniach a odvodoch pre živnostníkov i tých, ktorí podnikajú formou s. r. o.

Využite už teraz limitovanú výhodnú ponuku predplatného a získajte 60-dielny seriál Dane 2023. Každý pracovný deň do vašej schránky.

Objednávajte tu - https://hnonline.sk/predplatne/tlacene-tituly/96051363-dane-2023-3-mesacne-predplatne-hn

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
24. marec 2023 23:50