FoodCycler zmení podstatnú časť kuchynského odpadu na hŕstku sterilného substrátu.Zuzana Dudášová/studio Oresi
StoryEditor

Problémom s odpadom sa asi nevyhneme. Riešenie je pritom na dosah ruky domácnostiam aj samosprávam

24.11.2022, 00:00

So zvyškami biologicky rozložiteľného odpadu sú problémy nielen v domácnostiach, ale aj na úrovni samospráv. Jedným z vysoko efektívnych riešení je spracovať biologicky rozložiteľný kuchynský odpad už priamo v domácnostiach. Zvládne to kuchynský kompostér, ktorý mení tento odpad na sterilný substrát.

Biologicky rozložiteľný odpad tvorí takmer polovicu zmesového komunálneho odpadu. Jeho separovaný zber má znížiť tlak na skládky a hoci je systém zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO) zavedený v mnohých mestách a obciach aj niekoľko rokov, stále je problémom. Od roku 2020 sa objem vyzbieraného kuchynského odpadu zvýšil takmer desaťnásobne, jeho znehodnocovanie je však pre mnoho obcí stále problémom s náročným riešením.

image

FoodCycler zmení podstatnú časť kuchynského odpadu na hŕstku sterilného substrátu.

Zuzana Dudášová/studio Oresi

So zvyškami potravín a vareného jedla sú teda starosti nielen doma, ale aj na úrovni samospráv. Pritom je už aj u nás v sieti PLANEO domáci kompostér FoodCycler, len o čosi väčší ako mikrovlnka. Ten pred 10 rokmi vyvinul tím kanadských vedcov ako zariadenie na spracovanie kuchynského odpadu, ktoré okrem nízkej spotreby elektrickej energie nemá žiadne iné nároky na prevádzku. Pracuje potichu, bez zápachu a z kuchynského odpadu vyrába sterilný substrát. Organický kuchynský odpad až na pár výnimiek ako napr. špikové kosti, olej či masť priebežne zbierate do hermeticky uzavretej nádoby a keď je plná, spustíte proces spracovania.

Vyriešite ním:

  • Zvyšky mäsa, rýb, morských plodov a hydiny vrátane kostí
  • Zvyšky ovocia a zeleniny
  • Obilniny
  • Syry a mliečne výrobky
  • Fazule, semienka a iné strukoviny
  • Hydinové a rybacie kosti
  • Kávová usadenina aj čajové vrecká
  • Vajcia a škrupiny od vajec
  • Zvyšky krmiva pre domáce zvieratá

FoodCycler za 3 – 6 hodín zredukuje odpad o 80 % a premení ho na sterilný substrát

Substrát nájde ďalšie využitie v záhrade, pri pestovaní izbových rastlín, balkónovej zeleniny alebo ho jednoducho vysypete k stromom, kríkom či do trávy. Zároveň tak nepotrebujete hnedý kontajner na biologicky rozložiteľný odpad a vďaka nízkemu množstvu odpadu z kuchyne šetríte aj za odvoz smetí. „Záujem o kompostér sa enormne zvýšil v lete, keď teplé dni preverili domáce smetné koše aj kontajnery a ľudia hľadali možnosti, ako sa vyhnúť zápachu a hmyzu. V súčasnosti zohráva veľkú rolu pri rozhodovaní aj avizované zvyšovanie cien odvozu odpadu. FoodCycler ponúka zaujímavé možnosti aj pre komunity či obce, ktorým skutočne záleží na znižovaní množstva odpadu. Je to aj náš cieľ a preto sme otvorení rôznym možnostiam spolupráce. Stačí nás kontaktovať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.,“ hovorí produktový manažér spoločnosti Sage na Slovensku Attila Forgon.

Pozrite si VIDEO, ako funguje kuchynský kompostér FoodCycler

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
28. marec 2023 05:21