StoryEditor

J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov

28.09.2022, 00:00

Využívať súkromné plavidlá na výskum morských ekosystémov. Originálna myšlienka nezávislej iniciatívy Yachts for Science zaujala J&T BANKU. Preto banka spolu s Yachts for Science otvára tému udržateľnosti morských ekosystémov aj pre svojich klientov a inšpiruje ich osobne sa angažovať. Oceán je najväčší ekosystém na Zemi a najdôležitejší stabilizátor klímy, no zároveň najmenej preskúmaná časť planéty.

V rámci programu Yachts for Science súkromné jachty z celého sveta naloďujú vedcov a prístroje, aby spoločne mapovali svetové moria a oceány. Skúmajú svet pod hladinou, aby sme ho vedeli lepšie ochrániť.

Je ochrana morského ekosystému agendou pre nás vo vnútrozemí?

Áno! Aj pre nás suchozemcov produkujú oceány polovicu kyslíka, ktorý dýchame. Absorbujú skleníkové plyny a nadbytočné teplo, ktoré aj my v strede Európy pridávame do atmosféry. Tým sa prehrievajú, okysľujú a ubúda v nich kyslík – oceány a moria sú dnes v ohrození. Najviac postihnuté oblasti sa stávajú nepriateľskými k životu, biodiverzita v nich sa mení a my ani nevieme presne ako.

Ťažko môžeme morský ekosystém chrániť, ak ho nepoznáme

Doteraz vedci zmapovali len 10 % morského života a menej ako 10 % dna oceánov. Ukazuje sa, že na svete máme viac výskumných programov ako lodí, ktoré by vedcov dostali na more. Klimatické zmeny však zapli alarm pre všetkých, a tak sa súkromní jachtári rozhodli pomôcť s výskumom morí osobne. S ich podporou by sa mohlo podariť zmapovať celé morské dno už do roku 2030.

J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov

Pomáhať sa dá rôznymi spôsobmi. J&T BANKA sa rozhodla byť ambasádorom inovatívnej myšlienky prepojenia vlastníkov súkromných plavidiel s vedcami.

Anna Macaláková, riaditeľka J&T BANKY: „Otvárame túto tému, pretože veríme, že investovať čas, energiu a prostriedky do rozširovania poznatkov a nových vedeckých objavov je tá správna cesta, ktorá dáva zmysel nielen pre našu budúcnosť, ale aj súčasnosť.“

image
J&T BANKA

J&T BANKA WEALTH REPORT ukazuje, že slovenskí podnikatelia sú pripravení

Úspešní Slováci sú pripravení na ekologickú, sociálnu ohľaduplnosť a spoločensky zodpovedné riadenie. Výsledky prieskumu banky z rokov 2020 a 2021 hovoria o tom, že tieto princípy podporujú slovenskí milionári nielen ako podnikatelia a investori, ale aj z občianskeho pohľadu. Deväť z desiatich slovenských dolárových milionárov súhlasí s tým, že úspech v biznise možno dosiahnuť bez poškodzovania životného prostredia. Sú presvedčení, že firma môže byť úspešná a zároveň ohľaduplná k životnému prostrediu.

Pomáhať tam, kde iní nemôžu, je vo svete trendom

Pomáhať tam, kde iní nemôžu, či už svojou odbornosťou, majetkom, alebo vplyvom, je vo svete trendom a prináša prospech všetkým. Ak zostaneme pri udržateľnosti, Jeff Bezos ohlásil v tomto roku záväzok grantu pre výskum a ochranu morského sveta vo výške 50 miliónov dolárov. V minulom roku sa Elon Musk zaviazal investovať 100 miliónov dolárov do nových technológií zachytávania oxidu uhličitého, ktorý je najväčším pôvodcom klimatických zmien. Bill Gates napísal knihu „Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe“ a už pred 7 rokmi založil organizáciu Breakthrough Energy združujúcu vplyvných ľudí angažovaných v téme udržateľnosti. Dnes už existuje globálna komunita ľudí, ktorí sa rozhodli časť svojho majetku, prestíže a energie venovať podpore udržateľnosti života na Zemi.

image
J&T BANKA

Krok navyše na spoločný účet

Každý z nás má denne na výber, ako ekologicky bude jesť, cestovať, obliekať sa. Vždy však môžeme urobiť o krok viac – vďaka svojej profesii, znalostiam či vplyvu. Všetko sa zarátava na spoločný účet pre udržateľnosť života a má svoj jedinečný zmysel a hodnotu.

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
10. jún 2023 04:20