Ambasádorkou Bielej pastelky je obľúbená moderátorka Adela Vinczeová. ÚNSS, Eva Amzler
StoryEditor

Biela pastelka mení osudy a Adele Vinczeovej priniesla...

12.09.2022, 00:00

Päť rokov je so zbierkou Biela pastelka ako ambasádorka spojená aj obľúbená moderátorka Adela Vinczeová.

„Baví ma celý projekt, myšlienka vnímania potrieb a darov iných, baví ma rozpúšťať predsudky a podporovať adresnú pomoc. V Bielej pastelke vidím zmysel a teší ma to,“ hovorí s úsmevom a dodáva, na čo by rada spoločne s pastelkovým tímom upozornila verejnosť: „Tak ako nevidiaci nevidia našu každodennosť, my nevidíme tú ich, ale len preto, že nemáme záujem, nie preto, že by sme nemohli. Nevidiaci ľudia vedia byť neskutočnou inšpiráciou a učia nás vnímať a vážiť si život úplne inak,“ konštatuje. 

image

Zbierka Biela pastelka pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím. 

Archív ÚNSS, Cesta Svetla 2009: Blanka Mináriková

23. septembra budú v uliciach slovenských miest a obcí dobrovoľníci hovoriť o živote so zrakovým postihnutím a darcom za dobrovoľný príspevok venujú symbolickú bielu pastelku ako vyjadrenie solidarity a podpory s ľuďmi so zrakovým postihnutím. Organizátorom zbierky je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už 21 rokov.

Ako vyzerá adresná pomoc Bielej pastelky?

Ročne pomôže Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) vyše 5 000 klientom. Sociálne pracovníčky a sociálni pracovníci im venujú 25 000 hodín odbornej práce. Pomáhajú im zlepšovať a skvalitňovať život. Bezplatné služby poskytujú v 8 krajských strediskách a v 52 poradenských miestach, ktoré boli zriadené s cieľom byť bližšie ku klientom so zrakovým postihnutím. „Klientom pomáhame napríklad s výberom optických a kompenzačných pomôcok, to znamená, že ich naučíme pracovať s dotykovým mobilným telefónom či počítačom s hlasovým výstupom, alebo zväčšovacím programom, takže majú opäť možnosť spojiť sa s rodinou, s priateľmi, získať potrebné informácie, prečítať si poštu, uhradiť faktúry alebo sa vrátiť do pracovného procesu,“ hovorí Ivana Frčová, zástupkyňa vedúcej Krajského strediska ÚNSS v Banskej Bystrici. Odborní pracovníci pomáhajú klientom aj pri získavaní finančných príspevkov, na ktoré majú ľudia so zrakovým postihnutím nárok, v prípade, že je to potrebné poradia im s úpravou domáceho prostredia, učia ich Braillovo písmo či nácvik  chôdze s bielou palicou. „Biela palica je veľmi dôležitou pomôckou nielen pre nevidiacich, ale aj slabozrakých klientov. Sú tak menej odkázaní na pomoc iných, lebo po vhodnom nácviku dokážu ísť do práce, či po deti do školy aj sami. Byť nezávislým je predsa dôležité pre každého z nás,“ dopĺňa I. Frčová.

image

K dobrovoľníkom zbierky Biela pastelka patria i samotní klienti Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. S darcami sa podelia o svoje skúsenosti s každodennosťou so zrakovým postihnutím. 

ÚNSS, Eva Amzler

Mama tínedžera odkázaná na predčítavanie od iných ako prváčik...

Jednou z klientok tunajšieho krajského strediska je i pani Veronika. Mama tínedžera, ktorej však zrakové postihnutie výrazne zasiahlo do života. Nedokázala si prečítať dôležité dokumenty, nevedela sa dostať k správam zo synovej školy, netušila, ako si pomôcť. Vďaka Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska získala nielen podporu, ale aj možnosť vrátiť sa k obľúbeným knihám. Pomohli jej zaobstarať špeciálnu čítaciu lupu i osobný počítač so zväčšovacím programom. „Vďaka počítaču, s ktorým ma sociálne pracovníčky naučili aj pracovať, si opäť môžem prečítať nielen knihy, ale získať tiež informácie potrebné pre život. Pozerám si recepty, vyhľadávam si rôzne video návody, pracovné ponuky, faktúry, mám prístup k informáciám zo synovej školy a veľa ďalšieho. Výrazne sa mi zlepšil život, pretože si všetko dokážem prečítať sama, nie som odkázaná na pomoc iných. V Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska som našla veľa podpory, pracovníčky mi dali množstvo rád, ako si zlepšiť život, prebrali sme na aké pomôcky mám nárok, ale hlavne, na svoje starosti som neostala sama,“ hovorí pani Veronika.

image

Malá biela pastelka je symbolom solidarity s ľuďmi so zrakovým postihnutím a symbolickým „ĎAKUJEME“ všetkým neznámym darcom s veľkým srdcom.

ÚNSS, Eva Amzler

Toto je jeden z mnohých ľudských osudov, ktorý dokázala zmeniť aj Biela pastelka. Vďaka darcom s otvoreným srdcom môžu pracovníci Únie nevidiacich a slabozrakých zlepšovať život ľudí so zrakovým postihnutím. Ďalšie príbehy začne Biela pastelka písať 23. septembra v uliciach slovenských miest a obcí. Možno práve váš príspevok niekomu zásadne zmení život k lepšiemu, a to nie je málo... ĎAKUJEME!   

image

Bielu pastelku podporujú influencer a komik Fero Joke, moderátorka Adela Vinczeová i herec SND Robo Roth. 

ÚNSS, Eva Amzler

Pozrite si tohtoročný spot verejnej zbierky Biela pastelka 2022, ktorú podporujú aj Adela Vinczeová, Fero Joke a Robo Roth.

Na bezplatnú pomoc nevidiacim a slabozrakým môžete prispieť:

  • UŽ TERAZ zaslaním SMS v hodnote 2 € na číslo 820 vo všetkých sieťach
  • 23. 9. 2022 v uliciach miest a obcí po celom Slovensku
  • od 1. do 30. 9. venovaním dobrovoľného príspevku prostredníctvom e-shopu Dr. Max
  • ľubovoľným príspevkom do stacionárnych pokladničiek umiestnených v kamenných predajniach BEPON počas celého septembra
  • prevodom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006
  • alebo online darom prostredníctvom www.bielapastelka.sk.
image

Nevidiaci a slabozrakí sa aj vďaka zbierke môžu naučiť čítať a písať Braillovo písmo. 

Archív ÚNSS

ĎAKUJEME, že aj vďaka vašej pomoci môžeme písať krajší príbeh v životoch ľudí nevidiacich a slabozrakých!

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
23. september 2023 21:24