Práce na kódexe prebiehali od októbra 2024, pričom cieľom bolo vytvoriť dokument, ktorý bude nielen v súlade s medzinárodnými rámcami, ale zároveň zohľadní špecifiká slovenského prostredia. Na tvorbe kódexu sa podieľal tím odborníkov zložený z majiteľov inovatívnych firiem, zástupcov mediálnych domov, členov správnych rád, vysokoškolských pedagógov i renomovaných advokátov. Odborná komisia ASAI konzultovala návrhy so zástupcami rôznych sektorov a neustále reflektovala technologický, legislatívny aj spoločenský vývoj v oblasti AI. Dokument tak predstavuje unikátnu syntézu podnikateľskej praxe, akademickej odbornosti a spoločenskej zodpovednosti.
Spojenie medzinárodných štandardov so slovenskými špecifikami
Kódex vychádza z princípov a odporúčaní významných medzinárodných organizácií ako OECD, UNESCO, OSN, G7 či Rady Európy a reflektuje aj najnovšiu legislatívu Európskej únie, vrátane AI Act. „Naším cieľom je budovať dôveru v umelú inteligenciu a zároveň ochrániť hodnoty, na ktorých stojí naša spoločnosť – transparentnosť, rovnosť, ochranu súkromia, ale aj inovácie,“ uvádza predseda správnej rady ASAI Róbert Gašparovič zo spoločnosti Havel & Partners.
„Táto prvotná forma kódexu je všeobecná. Jeho účelom je nastaviť základné princípy a hodnoty, ktorými by sa mal riadiť trh,“ pokračuje Gašparovič. „Našou snahou bolo, aby bol jasný, zrozumiteľný, štruktúrovaný a aby stanovil jednoznačné pravidlá pre subjekty, ktoré sa rozhodnú ním riadiť. To posilňuje dôveryhodnosť aj v medzinárodnom kontexte – napríklad v prípade spolupráce so zahraničnými partnermi.“ Kódex stanovuje jasné pravidlá najmä v oblastiach ochrany osobných údajov, transparentnosti algoritmov, označovania AI-generovaného obsahu či ochrany zraniteľných skupín.
Otvorený základ pre ďalšie sektorové pravidlá
Dokument je záväzný pre všetkých členov Asociácie AI, zároveň však umožňuje dobrovoľné prihlásenie ďalších subjektov z rôznych odvetví. Kódex má slúžiť ako základ pre budúce sektorové pravidlá – napríklad pre médiá, zdravotníctvo, bankovníctvo či verejnú správu. Tie budú rozvíjať všeobecné zásady s ohľadom na špecifiká jednotlivých odvetví.
„Práve teraz sa v slovenských firmách nahrávajú stovky interných dokumentov do ChatGPT – dáta, tabuľky, stratégie, ktoré často nemáme nijako ošetrené a pod kontrolou,“ upozorňuje výkonná riaditeľka Asociácie AI Natália Pokojná a dodáva: „Identifikovali sme pätnásť oblastí, v ktorých budeme pokračovať, s potenciálom rozšírenia až na päťdesiat oblastí v rámci národného hospodárstva.“
Ochrana tvorcov, transparentnosť a legislatívna podpora
Predseda predstavenstva SOZA Tomáš Mikš vyzdvihuje význam kódexu z pohľadu ochrany autorských práv. Z hľadiska tvorcov považuje za kľúčové tri základné piliere: zodpovednosť, transparentnosť a dodržiavanie platného právneho rámca.
Podčiarkuje najmä potrebu transparentnosti a zodpovednosti pri trénovaní AI modelov na existujúcich dielach, ako aj pri označovaní výstupov AI. „Všetci sme spotrebiteľmi obrovského množstva obsahu – či už ide o hudbu, videá, články na sociálnych sieťach alebo influencerov. Pritom, dnes už nikto nemá prehľad, či ide o dielo vytvorené alebo spoluvytvorené AI,“ hovorí Mikš a upozorňuje, že len v hudobnom priemysle dnes približne 20 % nových diel vytvára AI. Riešením môže byť práve etický kódex, ktorý odporúča konkrétne postupy, napríklad v oblasti označovania deepfake alebo iného obsahu vygenerovaného umelou inteligenciou.
Damián Palašta, právnik zo spoločnosti SIGNUM legal dodáva, že kódex zároveň pomáha lepšie sa orientovať v zložitej legislatíve: „Dali sme si záležať na tom, aby kódex reflektoval konkrétne ustanovenia a pravidlá stanovené legislatívou, ale jednoduchším a zrozumiteľnejším spôsobom. Priamo prepája niektoré ustanovenia zákona a pomáha ich lepšie pochopiť a aplikovať.“
Prvý slovenský etický kódex pre umelú inteligenciu je významným krokom na ceste k zodpovednému a transparentnému využívaniu AI. „Kódex stojí na pevných základoch. Jeho cieľom je rozširovať sa do jednotlivých sektorov a priniesť jasné a prehľadné pravidlá, ako sa správať v dobe, keď je umelá inteligencia všade okolo nás, zatiaľ čo my ešte nevieme, ako s ňou správne narábať,“ uzatvára Miroslava Šáchová, členka správnej rady ASAI.