Koronakríza záujem Slovákov a Sloveniek o reality nenaštrbila. A ukazuje sa, že zatiaľ ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy, vďaka ktorým investori vlastnia podiely nielen v rezidenčných domoch, ale aj v administratívnych budovách, nákupných centrách či v priemyselných parkoch. Potrebný je iba kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará tím profesionálov.
Rastúci dopyt investorov po takomto investovaní potvrdzujú aj najaktuálnejšie údaje Národnej banky Slovenska. Podľa nich aktíva realitných fondov na konci marca 2022 atakovali 2,2 miliardy eur. Medziročne si tak na svoje konto pripísali vyše 20-percentný nárast objemu. Od vypuknutia pandémie dokonca nabrali viac ako 40 percent.
Za zmienku rozhodne stojí aj kvartálne porovnanie – už poznačené agresiou na Ukrajine. Kým niektoré druhy investičných fondov oproti záveru roka 2021 zaznamenali pokles objemu ich aktív, realitné fondy pokračovali v raste – o vyše šesť percent. Spomedzi všetkých typov fondov zaznamenali najvýraznejší percentuálny aj absolútny nárast. Ich podiel na celkových aktívach fondov tak presiahol prvýkrát hranicu 23 percent.
A čo ich výnosy (nielen) v týchto turbulentných časoch? Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny. Z dlhodobého hľadiska sa nachádzajú nad úrovňami inflácie.
Podľa typu investora ich delíme na tie, ktoré sú určené pre retailových (bežných) a kvalifikovaných (bonitnejších) investorov. Retailovému investorovi stačí zopár eur, v prípade kvalifikovaného investora ide o investíciu vo výške 50- až 100-tisíc eur.
Podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností predstavovalo k 17. júnu 2022 priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov (prevažne retailových investorov) 3,06 percenta. V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako osem percent ročne.
Prečo Slováci lipnú na nehnuteľnostiach? Kvôli ich hmatateľnosti, čomu Angličania hovoria Bricks & Mortar. „Budov“ sa môžeme dotknúť, denne okolo nich chodíme, pracujeme alebo nakupujeme v nich. Máme tak prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti či o spoločenskom prínose. A takýmto investíciám Slováci veria.