Diskusia o tlmení negatívnych dôsledkov rastúcich cien zemného plynu, ropy a elektrickej energie je mimoriadne horúca. V čase, keď burzové ceny lámu historické rekordy, sú obavy firiem a domácností z toho, že nedokážu platiť svoje účty, opodstatnené. Európska komisia medzitým pracuje na núdzovom pláne, ako sa úplne odrezať od ruského plynu.
Čo sa urobilo doteraz
EÚ donedávna dovážala až 40 percent ropy z Ruskej federácie. Európska rada v zásade rozhodla, že do februára 2023 sa zastaví všetok dovoz ropy a rafinovaných produktov z Ruska, s výnimkou menších množstiev smerujúcich do Maďarska, Českej republiky a na Slovensko, ako aj do Chorvátska a Bulharska.
Vzhľadom na to, že o ruskom ropnom embargu už bolo rozhodnuté, diskusia o obmedzení cien ropy by znížila ruské príjmy len v prípade, že by sa zaviedlo v období odteraz do konca roka, keď začne platiť embargo EÚ.
Plyn je teda zaujímavejší a komplikovanejší príbeh a práve tu musia tvorcovia politiky postupovať veľmi, veľmi opatrne.
Politika plynu je o inom
Po šiestich balíkoch sankcií je politická ochota EÚ prijať siedmy balík sankcií nízka. Nehovoriac o tom, že práve ten siedmy by zahŕňal plyn. Z toho vyplýva, že uvalenie cla by bolo zrejme to najlepšie, čo by mohla Európa spraviť, aby ukrojila z miliárd eur, ktorými Kremeľ financuje vojnu na Ukrajine.
Ceny plynu, a teda aj elektrickej energie, ktorá sa jeho spaľovaním vyrába, sú však oveľa väčším problémom ako obmedzenie dodávo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.