Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk dnes vyzval na ochranu menšín v Sýrii a na inkluzívny dialóg v rámci politickej transformácie v krajine. Zdôraznil tiež nutnosť vytvorenia právneho systému, ktorý by pred spravodlivosť postavil páchateľov zločinov spáchaných v čase vlády prezidenta Bašára Asada, uviedla agentúra AFP.
"Musíme dohliadať na to, aby tí, ktorí sú zodpovední za páchanie zločinov, či už ide o predchádzajúcu vládu, prezidenta či kohokoľvek iného, ale aj všetci ďalší, ktorí nejaké zločiny spáchali, aby títo ľudia boli pohnení k zodpovednosti. Bude to kľúčovým prvkom celej transformácie," povedal na tlačovej konferencii Türk.
Podľa komisára je potrebné reformovať bezpečnostný aparát, zabezpečiť všetky dôkazy o spáchaných zločinoch a venovať sa "tragédii nezvestných osôb". Odkázal tak na tisíce Sýrčanov, ktorí za vlády rodiny Asadov a v priebehu viac ako desať rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii zmizli, boli unesení či uväznení, často bez riadneho súdu.
Podľa Türka je nevyhnutné, aby účasť na politickej transformácii po páde režimu Bašára Asada bola inkluzívna, aby sa do nej zapojili všetci, predovšetkým ženy a mladí ľudia. "Je tu veľká šanca, že k tomu dôjde. To, čoho sme zatiaľ svedkami, je naozaj spolupráca," povedal.
"Je potrebné prijať všetky opatrenia potrebné na ochranu menšín a na to, aby sa zabránilo pomste a odvetným represiám," uviedol Türk.
Režim prezidenta Bašára Asada sa zrútil v nedeľu, islamistickí povstalci z zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci novembra začali proti vládnym vojskám ofenzívu. Asad funkciu prezidenta Sýrie prevzal v roku 2000 po smrti svojho otca Háfiza Asada, ktorý v krajine vládol od roku 1971.
V roku 2011 v krajine prepukli protirežimné protesty, ktoré vláda prezidenta Asada krvavo potlačila a v krajine začala občianska vojna, ktorá si podľa odhadov vyžiadala okolo 600-tisíc ľudských životov. Ďalších takmer 12 miliónov obyvateľov, čo je viac ako polovica predvojnovej populácie, väčšinou trvalo opustilo svoje domovy.