Francúzsko začalo rýchlu evakuáciu svojich občanov a diplomatického personálu zo Sudánu, ktorým zmietajú boje o moc medzi štátnou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory RSF. Agentúre AFP to dnes oznámilo francúzske ministerstvo zahraničia. O európskych občanov a občanov zo "spriatelených partnerských krajín" je tiež postarané, uviedol úrad bez ďalších podrobností. K medzinárodnému úsiliu sa pripojilo aj Holandsko.
Holandsko sa tiež pokúša dostať svojich občanov z krajiny. "Prebieha operácia viacerých krajín na evakuáciu občanov zo Sudánu. Holandsko sa jej zúčastňuje spolu s tímom z Jordánska. Urobia všetko pre to, aby sa odtiaľ Holanďania dostali čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie, "uviedol minister zahraničia Wopke Hoekstra v príspevku na twitteri. Holandsko vyslalo do Jordánska pred prípadnou záchrannou misiou dve lietadlá.
Napríklad Saudská Arábia svojich ľudí dostala zo Sudánu cez prístav na východe krajiny, mnoho ďalších krajín však zatiaľ návrat svojich občanov zabezpečiť nedokázalo. Svojich diplomatov by mali v najbližšom čase evakuovať tiež Británia, Čína alebo Japonsko.
Taliansky minister zahraničia Antonio Tajani dnes uviedol, že všetkých Talianov v Sudáne kontaktovalo krízové oddelenie úradu a sú podľa neho v poriadku. V sobotu večer sa konala schôdzka vrcholných talianskych predstaviteľov, na ktorej bol vypracovaný krízový plán na ochranu približne 140 Talianov, ktorí sa v súčasnosti v krajine nachádzajú, uviedla agentúra ANSA.
Pápež František vyzval dnes na dialóg tvárou v tvár "vážnej" situácii v Sudáne. "Vyzývam všetkých, aby sa modlili za našich sudánskych bratov a sestry," dodal počas tradičnej nedeľnej modlitby na Svätopetrskom námestí.
Šéf milícií RSF Muhammad Hamdan Dagalo v sobotu vyhlásil, že pomôže s koordináciou evakuácie cudzincov. O tom, že návrat cudzincov do ich domovských krajín "uľahčí a zaručí", ubezpečil tiež Dagalov protivník, generál Abdal Fattáh Burhán, ktorý vedie sudánsku armádu a je de facto vládcom krajiny. Pokračujúce prestrelky v sudánskom hlavnom meste tieto tvrdenia ale spochybnili, uviedla agentúra AP.
V Omdurmáne ležiacom na druhom brehu Nílu od Chartúmu dnes zúrili boje, povedali miestni obyvatelia agentúre AP, podľa ktorej mestom otriasla silná streľba a hŕmenie výbuchov. Milice RSF tvrdí, že armáda podnikla nálety na luxusnú štvrť severne od Chartúmu.
Znepriatelené skupiny vedú bývalí spojenci, generáli Burhán, veliteľ armády, a šéf milícií RSF Dagalo. V októbri 2021 spoločne zorganizovali vojenský prevrat, ktorý zmaril krátky prechod Sudánu k civilnej vláde. Prípadné rokovania s RSF armáda vo štvrtok vylúčila a uviedla, že prijme iba ich kapituláciu.
OSN a zahraničné štáty vyzvali súperiacich generálov, aby dodržiavali vyhlásené prímerie a aby otvorili bezpečný priechod pre utekajúcich civilistov a dodávky pomoci. Boje sa začali minulú sobotu a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO si vyžiadali najmenej 413 obetí a viac ako 3500 zranených.