Ľudia utekajúci z Ukrajiny pred vojnou čelia v krajinách EÚ rôznym problémom. Výsledky prieskumu o týchto otázkach v utorok zverejnila Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA) so sídlom vo Viedni.
Podľa prieskumu sa každý tretí ukrajinský utečenec cíti byť súčasťou spoločenstva hostiteľskej krajiny, avšak rovnaká časť by sa chcela vrátiť na Ukrajinu.
Za ubytovanie si platilo 59 percent odídencov. Mnohí museli využívať spoločné sociálne zázemie, nemali dostatok súkromia alebo tichú miestnosť, v ktorej by sa ich deti mohli pripravovať na vyučovanie.
Až 59 percent ukrajinských detí s dočasným pobytom v EÚ sa vzdelávalo online v ukrajinskej škole alebo absolvovalo samostatné štúdium s materiálmi či podporou z Ukrajiny.
V čase prieskumu 33 percent odídencov malo platené zamestnanie a 33 percent žien sa staralo o deti alebo seniorov či chorých príbuzných. Zároveň 48 percent zo zamestnaných priznalo, že ich práca je pod úrovňou dosiahnutého vzdelania a 30 percent uviedlo, že boli v práci vykorisťovaní.
Až 79 percent odídencov uviedlo, že má problém vyjsť s peniazmi a zaistiť si bežné životné náklady. V oblasti zdravia 49 percent priznalo, že pociťuje skľúčenosť a depresiu a 49 percent malých detí malo problémy so spánkom alebo sústredením.