Británia krátko nato zadržanie svojho diplomata poprela, pričom správu o ňom označila za "úplne nepravdivú".
Zároveň odvysiela zábery, ktoré zachytávajú údajného zástupcu šéfa britskej diplomatickej misie v Teheráne Gilesa Whitakera pri tom, ako so svojou rodinou zjavne odoberá vzorky pôdy v strednej časti Iránu. Zábery boli podľa televízie zhotovené blízko miesta, na ktorom armáda vykonáva raketové testy.
Londýn správu označil za výmysel. "Správy o zatknutí britského diplomata v Iráne sú úplne nepravdivé," uviedol hovorca britského ministerstva zahraničných vecí. Hovorca britskej ambasády v USA Samuel Heath zase na Twitteri napísal, že Whitaker v Iráne už nejaký čas na diplomatickej misii ani nie je.
Ďalšie zo zadržaných osôb identifikovala iránska televízia ako manžela rakúskej kultúrnej atašé v Iráne. Viedeň sa k tejto správe bezprostredne nevyjadrila.
Iránska stanica tiež divákom ukázala fotografiu tretieho zadržaného, ktorého identifikovali ako Macieja Walczaka, profesora pôsobiaceho v Poľsku, ktorý bol s rodinou na návšteve Iránu.
V reportáži sa pritom ani neuvádza, či sú zadržané osoby stále vo väzbe, upozorňuje Reuters.
Elitné iránske Revolučné gardy zadržali v posledných rokoch desiatky ľudí s dvojakým občianstvom i cudzincov zväčša pre obvinenia spojené so špionážou alebo ohrozovaním bezpečnosti.
Ľudskoprávne organizácie Irán obviňujú z toho, že sa snaží prostredníctvom takéhoto zatýkania - aj pomocou vymyslených obvinení - získavať od iných krajín ústupky. Teherán pritom popiera, že by ľudí zatýkal z politických dôvodov.