V knihe Moc sexu píšete, že sexuálna revolúcia prebehla v socialistickom Československu skôr ako v západnom svete. Čím to bolo spôsobené?
Vieme niečo aj o tom, či sa to ženám páčilo a prijali takú zmenu?
Slovensko bolo v tom období silno katolícke, presadzovali sa u nás také myšlienky ľahko?
V dvadsiatych rokoch minulého storočia tvorili komunistickú základňu u nás najmä veriaci ľudia a radikálne názory o manželstve a rodine vyvolávali v slovenskom prostredí nepochybne znepokojenie. Témy sociálnej spravodlivosti však rezonovali v období po skončení druhej svetovej vojny v celej Európe, nielen v krajinách, ktoré sa dostali pod sovietsky vplyv. Napokon realizovanie sociálneho štátu (welfare state) bolo programom politikov aj v západoeurópskych krajinách. Treba si uvedomiť, že nech už bol človek katolík, protestant alebo vyznával inú vieru, všetci zápasili s rovnakými problémami. A zrazu im niekto ponúkal víziu sociálne spravodlivej spoločnosti, v ktorej mal každý právo na rovnosť, spravodlivosť, sociálne či dôchodkové zabezpečenie.
Ako konkrétne prebiehala v spoločnosti zmena, keď sa ženy presúvali do fabrík?
Hlavne na Slovensku bol veľký podiel vidieckeho obyvateľstva a tradične boli ženy zamestnané v domácnosti, v domácom hospodárstve a starostlivosťou o deti. Nový komunistický režim ich potreboval dostať do fabriky, na čo využil napríklad aj kampane v dobových periodikách. Boli zamerané najmä na mladé ženy. Nájdeme v nich fotografie vysmiatych dievčat v montérkach či pracovných overaloch so zbíjačkou v ruke, za volantom traktora či v kabíne žeriava. A nikdy sa nezabudlo zdôrazniť, že žena, ktorá si sama zarába na živobytie, je nezávislá a samostatná. Aj preto sa dá hovoriť o sexuálnej revolúcii – mladé ženy sa osamostatňovali, rozhodovali o svojom živote, nielen pracovnom, ale aj súkromnom. Mohli študovať a zvyšovať si kvalifikáciu (aj na odborných školách) a...
Zostáva vám 85% na dočítanie.