Koniec „slušného nacistu“. Albert Speer bol majster manipulácie, do svojich výmyslov sa však časom zamotával Ako Hitlerov minister zbrojného priemyslu rozhodoval architekt Albert Speer o miliónoch väzňov v pracovných táboroch a bol za to v Norimbergu odsúdený ako vojnový zločinec. Ale po svojom prepustení spolupracoval na filmovej spovedi, ktorú mala v 70. rokoch točiť americká filmová spoločnosť Paramount a režírovať Stanley ...
Legendárny pilot Charles Lindbergh: Jeho sláva bola predohrou neskoršej tragédie Vďaka odvážnemu a priekopníckemu letu z New Yorku do Paríža sa Charles Lindbergh pred 95 rokmi stal okamžite svetovou celebritou číslo jeden.
Boj o Ukrajinu: Relatívne pokojné časy trvali krátko, krajinu napokon ovládlo boľševické Rusko V súčasnosti celý svet upiera zrak na Ukrajinu, kde prebieha vojnový konflikt medzi naším východným susedom a Ruskom. Nejde o prvú vojnu medzi Ukrajincami a Rusmi. Aj pred sto rokmi zvádzali tieto východoslovanské národy neľútostné a krvavé boje. Vtedy ozbrojený konflikt prebiehal štyri roky.
Keď sa Slovensko začalo červenať. Komunisti zvrátili výsledky volieb, využili na to aj proces s Tisom Ako odrazový mostík k uchopeniu moci poslúžila pred 75 rokmi komunistom eskalácia napätia na Slovensku. Využili na ňu všetky prostriedky a každú príležitosť.
Obliehanie Sarajeva: na mesto strieľal aj svetovo známy ruský spisovateľ Dnes je to 30 rokov, odkedy sa začala najdlhšia blokáda moderných vojnových dejín.
Hitlerov „ušľachtilý Žid“: Na doktora Blocha nemalo dosah ani gestapo, žil pod ochranou vodcu Ako jeden z mála európskych Židov nacizmus nielen prežil, ale dokonca v tom čase mohol slobodne pôsobiť. Rakúsky lekár Eduard Bloch bol totiž ako niekdajší osobný lekár Hitlerovej matky pod priamou ochranou nacistického diktátora.
Trpký koniec známeho konštruktéra. Vedenie automobilky, ktorú preslávil, mu vrazilo nôž do chrbta Hans Ledwinka, ktorý sa v medzivojnovom období významne podpísal pod slávu automobilov značky Tatra, zomrel pred 55 rokmi.
Zmluva, ktorá položila základ Európskej únie: Chýbalo málo a celý projekt mohol skrachovať Holandské mesto Maastricht sa pred 30 rokmi stalo svedkom zrodu odvážneho plánu na integráciu v tom čase dvanástich európskych krajín do spoločnej únie.
Tragédia Apolla 1: Trojica astronautov nemala z horiacej kabíny šancu uniknúť Až tragická smrť trojice astronautov donútila pred 55 rokmi vedenie amerického vesmírneho programu prehodnotiť niektoré rozhodnutia.
Sex v dejinách Slovenska: Do spální ľuďom nakúkali kňazi, ľudáci i komunisti, pripomína historička „Dodnes je rozšírený idylický obraz nepoškvrnenosti slovenskej dediny, ‚tradičnej’ slovenskej rodiny, morálnej neskazenosti obyčajného slovenského ľudu a o počestných hodnotách, ktoré́ boli v minulosti všadeprítomnou súčasťou života Slovákov a Sloveniek,“ hovorí historička Denisa Nešťáková, ktorá spolu s ...
O poprave otca mi povedali až po rokoch, spomína dcéra Rudolfa Slánskeho „S nadsadením môžem povedať, že by som dala neviem čo za to, keby tie obvinenia, že sa snažil rozbúrať socializmus v Československu, boli pravdivé,“ hovorí dcéra niekdajšieho prvého muža komunistickej strany Rudolfa Slánskeho, ktorý bol v roku 1952 vo vykonštruovanom procese krivo obvinený a potom popravený.
Najväčší útek z väzenia sprevádzal masaker: Trestanci sa nezastavili pred ničím, zostalo za nimi päť mŕtvych Spôsob, akým siedmi recidivisti uskutočnili svoj plán na útek z väznice v Leopoldove, šokoval pred 30 rokmi celé Československo.
Zabudnutý 17. november: Udalosti roku 1989 zatienili u nás sviatok, ktorý uznáva celý svet Historik, novinár a vysokoškolský pedagóg Jozef Leikert vraví, že „bez novembra 1939 by nebol ani november 1989“. Ako vlastne Medzinárodný deň študentstva vznikol a kto sa o to zaslúžil?
Za interrupciu do väzenia. Slovenský štát videl ženy, ktoré podstúpili prerušenie tehotenstva, ako vrahyne „Vždy to schytali ženy. Dvojaký meter je evidentný,“ hovorí historička Denisa Nešťáková o zákaze interrupcií za slovenského štátu. V knihe Tisovi poza chrbát sa zamerala na to, čo sa dialo, keď štát sprísnil ženám prístup k antikoncepcii a potratom. Ako ženy vedeli, za kým ísť? Aké tresty im hrozili za ...
Keď sa sovietske impérium zachvelo: Maďari sa zo slobody tešili krátko, Moskva ich povstanie utopila v krvi Bola to najväčšia vzbura proti komunistickej diktatúre, k akej vo východnom bloku dovtedy došlo. A tiež najkrvavejšia. Pokus Maďarov vymaniť sa z jej područia Moskva pred 65 rokmi brutálne potlačila.
Okultisti v Tretej ríši: Hitler ich dával zatýkať, vieru v nadprirodzeno však sám využíval Viera v mágiu nepatrí len do rozprávok. Občas ovplyvňuje aj jednotlivcov, ktorí majú obrovskú moc. V prípade nacistického Nemecka takmer neobmedzenú. Do kotla rasizmu, antisemitizmu, militarizmu a fašizmu prisypávali nacistickí okultisti tony ezoterických nezmyslov zo všemožných dôb a krajín.
Rekordy Železného majstra: Arthur Saxon bol prvý, kto nad hlavu zdvihol viac než dvesto kíl Vystupovali spolu, ale najsilnejším z troch legendárnych nemeckých bratov – silákov bol Arthur. Ten je tiež dodnes držiteľom rekordu v disciplíne zvanej bent press a je považovaný za jedného z najsilnejších mužov histórie.
Potupná smrť krvavého psa. Na popravu bezcitného Franka boli zvedavé tisíce ľudí Taký rýchly proces sa len tak nevidí! Odsúdený bol pred 75 rokmi a už na druhý deň po rozsudku visel na šibenici. Žiadne preskúmavania, žiadna milosť – s karlovarským rodákom, bezcitným nacistom a vysokým dôstojníkom SS Karlom Hermannom Frankom, nemal nikto súcit.
Nacisti nás chválili, Vatikán kritizoval. Prijatie Židovského kódexu potvrdilo, že Slovensko ovládli radikáli Pred 80 rokmi Slovensko vydalo takzvaný Židovský kódex. Norma, ktorá definitívne vylúčila Židov z verejného života a výrazne obmedzila aj ich osobný život a vlastnícke práva, bola predzvesťou ich deportácií do vyhladzovacích táborov.
Zabudnutý posol červeného zla: Prvý šéf komunistov v strane dlho nevydržal, bol málo radikálny Volal sa Václav Šturc. Ruku na srdce – poznáte to meno? To on pred sto rokmi zakladal v Československu komunistickú stranu a stal sa jej prvým predsedom. Jeho dejinnú stopu však doslova a do písmena prevalcoval oveľa ostrejší mladík – Klement Gottwald.
Vojenské trapasy: Briti potopili vlastnú loď, austrálsku armádu zosmiešnil boj s vtákmi Každému človeku sa v živote prihodí nejaká tá blamáž a nikto vopred nevie, kedy sa mu šťastie obráti chrbtom. Stáva sa to však nielen jednotlivcom, ale občas aj armádam. Priznať si v takých prípadoch chybu chce poriadnu guráž.