Stojíte na čele sekcie Bezpečnosti v českej štátnej IT agentúre NAKIT, ktorá sa zaoberá kybernetickými hrozbami. Akým najväčším témam a problémom sa v aktuálnom období venujete?
Môžete to bližšie vysvetliť?
Problém nedostatku peňazí a ľudí je zrejme navzájom úzko prepojený, pretože štátna organizácia vždy ťahá za kratší koniec v konkurencii s veľkými IT korporáciami...
Dovolím si vás trošku poopraviť – NAKIT je štátny podnik, a nie štátna organizácia. A tak nie sme odkázaní na štátny rozpočet. Fungujeme na inom ekonomickom princípe, takže si relatívne bez väčších problémov môžeme dovoliť zaplatiť aj odborníkov, pokiaľ si vyhodnotíme, že nám to dáva ekonomický zmysel. Máme tak lepšie možnosti najať veľmi kvalitných odborníkov. Nie sme totiž viazaní tabuľkami ani platmi, ktoré sú v štátnej správe veľmi limitujúce. Myslím si, že možno aj preto sa nám darí poskytovať často veľmi kvalitné služby pre našich zákazníkov a pre nášho zakladateľa, ktorým je ministerstvo vnútra.
Nespia však ani organizácie či jednotlivci venujúci sa kyberzločinu, ktorí sa takisto snažia držať krok s dobou. Spomínali ste príchod umelej inteligencie. Akým spôsobom sa ju usilujú zneužiť?
Umelá inteligencia je dobrý sluha a zlý pán. Bohužiaľ, slúži rovnako ako akýkoľvek iný nástroj, ktorý kedy ľudstvo vytvorilo – či už na dobrej, alebo zlej strane. Môžeme začať asi tým, že nôž bol určite výborný nástroj, ktorým ľudia zrazu dokázali robiť mnoho nových vecí, keď ho vymysleli. Na druhej strane s nožom môžete zabíjať alebo inak škodiť druhým. Čiže každý nástroj sa dá použiť i zneužiť. A presne tak isto je to aj s umelou inteligenciou. Poviem to tak, že útočník aj obranca ju v niektorých fázach používajú na rovnaké veci, ale s iným cieľom.
Zostáva vám 89% na dočítanie.