Novinka na poli komunikačných technológií bola prelomová v tom zmysle, že umožnila videohovory medzi používateľmi prakticky zdarma. Stačilo mať internetové pripojenie.
Aj Skype prispel k tomu, že telekomunikační operátori boli nútení postupne odkláňať svoje aktivity od hlasových služieb a viac sa začať sústreďovať na dátové balíky. Úspech Skypu priniesol jeho tvorcom obrovské bohatstvo. V máji 2011 prešla spoločnosť pod softvérový gigant Microsoft. Kúpna cena dosiahla astronomických 8,5 miliardy dolárov.
Po Skype nasledovali ďalší. Transferwise, Pipedrive, Taxify, Cloutex, Click & Grow, Grabcad, Erply, Fortumo, Lingvist. Mnohé z týchto značiek dávno prerástli hranice Estónska a prerazili aj v zahraničí. „Za týmto úspechom vidím celý rad príčin, a to vrátane faktu, že sa u nás zrodil Skype. Ten motivoval ďalšie firmy, aby sa pokúsili o niečo podobné,“ vysvetlil v nedávnom rozhovore pre HN Jevgenij Kabanov, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti ZeroTurnaround. Mimochodom, programy z dielne Kabanovovej firmy používa viac ako 65-tisíc používateľov v 80 krajinách sveta. Jeho najúspešnejším produktom je JRebel. Ide o riešenie, ktoré umožňuje okamžité načítanie kódových zmien v programovacom jazyku Java.
StoryEditor
Aký vplyv má technologická komunita?
Boom úspešných startupov z Estónska naštartoval v roku 2003 Skype.
1.