Na snímke nemecký minister obrany Boris Pistorius (vpravo) a viceprezidentka Európskej komisie Kaja Kallasová. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Nemecko prispeje 150 miliónmi eur na nákup amerických zbraní pre Ukrajinu

14.11.2025, 18:00
Autor:
TASRTASR

Peniaze pôjdu na nákup amerického vojenského vybavenia, ktoré má Kyjevu pomôcť čeliť ruským útokom na energetickú infraštruktúru.

Nemecko prispeje najmenej 150 miliónmi eur na nákup amerického vojenského vybavenia pre Ukrajinu, vyhlásil v piatok nemecký minister obrany Boris Pistorius počas zasadnutia skupiny G5 v Berlíne. Informuje o tom agentúra DPA.        

Na rokovaniach sa zúčastnili ministri obrany Francúzska, Spojeného kráľovstva, Talianska a Poľska, ako aj najvyššia šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová.

Hlavnou témou rokovaní bola pokračujúca podpora Ukrajiny v jej obrane proti Rusku. Prostredníctvom videokonferencie sa k diskusii pripojil aj ukrajinský minister obrany Denys Šmyhaľ.

image

Muž dvoch tvárí: kritika Zelenského silnie. Čím znepokojuje Ukrajinu a Západ

Pistorius uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin sa jasne snaží ukrajinskému obyvateľstvu čo najviac znepríjemniť zimu prostredníctvom neustálych útokov na energetickú infraštruktúru, ktorých cieľom je podľa neho zlomiť vôľu ukrajinského ľudu klásť odpor.

Ministri sa dohodli na ďalších nákupoch v rámci programu NATO tzv. mechanizmu PURL (Zoznam prioritných požiadaviek Ukrajiny), ktorého cieľom je dodávať Kyjevu zbrane vyrobené v Spojených štátoch.

Táto iniciatíva bola reakciou na verejné požiadavky amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby európske krajiny zvýšili svoje záväzky voči Ukrajine namiesto toho, aby sa spoliehali na Washington, konštatuje AFP.

Najnovší balík prichádza deň po tom, čo severské a pobaltské krajiny oznámili spoločný záväzok vo výške 500 miliónov dolárov na nákup amerického vojenského vybavenia a munície pre Kyjev.

01 - Modified: 2025-11-14 14:06:44 - Feat.: 1 - Title: Rusi vyslali na Ukrajinu vyše 400 dronov a striel, útok zabil šesť ľudí 02 - Modified: 2025-11-13 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Muž dvoch tvárí: kritika Zelenského silnie. Čím znepokojuje Ukrajinu a Západ 03 - Modified: 2025-11-13 19:33:53 - Feat.: 1 - Title: Eurokomisia uvoľnila takmer šesť miliárd eur na krytie finančných potrieb Ukrajiny, vyplatila záverečnú tranžu
01 - Modified: 2025-12-05 13:55:40 - Feat.: - Title: Nemecký parlament schválil návrat brannej povinnosti, cieľom je výrazne posilniť armádu 02 - Modified: 2025-12-05 12:58:10 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa 03 - Modified: 2025-12-05 10:37:10 - Feat.: - Title: Rokovania ukrajinskej a americkej delegácie na Floride sa skončili, Kyjev žiada výstup z Moskvy 04 - Modified: 2025-12-05 10:03:41 - Feat.: - Title: Nemecké stíhačky budú od soboty chrániť poľský vzdušný priestor 05 - Modified: 2025-12-05 09:41:14 - Feat.: - Title: Donbas pokryla obria pavučina, do vlákien sa zaplietajú vtáky aj pechota
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 14:56