Plne elektrické vozidlá mali v 3. štvrťroku 2025 rekordný podiel na globálnom predaji nových automobilov. Uviedla to v stredu konzultačná spoločnosť PwC. TASR o tom informuje na základe správy DPA. Presnejšie, čisto elektrické vozidlá sa podieľali približne 21 percent na predaji áut na 40 kľúčových trhoch, ktoré predstavujú zhruba 85 percent celosvetového predaja automobilov.
To bolo o dva percentuálne body viac ako v predchádzajúcom štvrťroku a najvyšší podiel, aký bol kedy zaznamenaný. Spoločnosť PwC uviedla, že v období júl až september 2025 sa predalo približne 3,6 milióna batériových elektrických vozidiel (BEV), čo bolo o vyše tretinu viac ako v predchádzajúcom roku.
Celkový predaj vozidiel v sledovanom období dosiahol približne 17,4 milióna kusov vrátane 1,7 milióna plug-in hybridov a 2,5 milióna hybridov. Čína zostala v 3. štvrťroku dominantným trhom s elektromobilmi. Ich predaj na najväčšom automobilovom trhu na svete vzrástol v 3. štvrťroku približne o tretinu na 2,3 milióna BEV.
Nasledovala Európa, kde sa predalo 607-tisíc kusov, o 25 percent viac ako v minulom roku, zatiaľ čo v USA sa predalo 419-tisíc BEV, čo predstavuje nárast zhruba o 20 percent. Končiace stimuly v USA na nákup elektromobilov podporili v septembri ich predaj.
V rámci Európy viedlo Nemecko, kde sa predalo 133-tisíc elektromobilov pred Spojeným kráľovstvo s 125-tisíc predanými vozidlami, čo ich radí na tretie a štvrté miesto na svete. Elektromobily stále tvoria menší podiel automobilov na cestách: približne štyri percentá v Európe, deväť percent v Číne a dve percentá v USA. PwC očakáva, že tieto podiely do roku 2035 vzrastú na 32 percent, 40 percent a desať percent.

