Osem hlavných členov zoskupenia OPEC+ zvýši v novembri produkciu ropy o 137-tisíc barelov denne. FOTO: REUTERS
StoryEditor

OPEC+ sa dohodol na zvýšení ťažby, rast je však nižší než očakávania

05.10.2025, 16:40
Autor:
TASRTASR

Rozhodnutie je výsledkom kompromisu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom a prichádza napriek predchádzajúcim očakávaniam o výraznejšom zvýšení.

Kľúčoví členovia ropného zoskupenia OPEC+ sa v nedeľu dohodli na ďalšom zvýšení produkcie. Rozsah zvýšenia však zďaleka nedosahuje mnohé odhady prezentované počas tohto týždňa, keďže oznámený rozsah zvýšenia je totožný s tým, aký štáty OPEC+ zverejnili na začiatku septembra na október. Informujú o tom agentúry AFP, TASS a Bloomberg.

Ministri energetiky z ôsmich krajín OPEC+ v rámci virtuálnej schôdzky v nedeľu oznámili, že v novembri zvýšia produkciu o 137-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne.

Rovnaký rozsah zvýšenia produkcie oznámili aj pred mesiacom s platnosťou na október. Počas týždňa sa pritom objavovali prognózy, podľa ktorých v OPEC+ uvažovali o zvýšení ťažby až o 500-tisíc barelov denne.

Pre miernejšie zvýšenie produkcie sa osem kľúčových členov OPEC+ rozhodlo po rokovaniach medzi predstaviteľmi Saudskej Arábie a Ruska.

image

Putin varuje Trumpa: Ak Washington dodá Ukrajine tomahawky, zničí to naše vzťahy

Moskva presadzovala miernejší rast produkcie s cieľom zabrániť výraznejšiemu poklesu cien, Rijád zasa výraznejší s cieľom zvýšiť svoj podiel na trhu.

Kompromis ôsmich hlavných členov OPEC+, ktorými sú Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Irak, Kuvajt, Rusko, Kazachstan, Alžírsko a Omán, predstavuje dohodnutých 137-tisíc barelov denne. Ďalšie zasadnutie OPEC+ sa uskutoční 2. novembra.

K najnovšej dohode dochádza zhruba mesiac pred schôdzkou saudského korunného princa Muhammada bin Salmána a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo Washingtone. Trump už niekoľkokrát vyzval OPEC+ na kroky, ktoré by viedli k zníženiu cien ropy.

01 - Modified: 2025-09-25 12:33:48 - Feat.: 1 - Title: Test chorvátskeho ropovodu dopadol zle. Bez ruskej ropy z Družby hrozia Slovensku problémy 02 - Modified: 2025-09-24 17:28:38 - Feat.: 1 - Title: ​Blanár v USA rokoval s Lavrovom, hovorili o vojne na Ukrajine aj dodávkach energií z Ruska 03 - Modified: 2025-09-18 21:50:00 - Feat.: 1 - Title: Európska únia doviezla z Ruska v prvom štvrťroku tovar za 8,7 miliardy eur
01 - Modified: 2025-12-03 18:14:03 - Feat.: - Title: Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane vzrástli 02 - Modified: 2025-12-03 16:59:22 - Feat.: - Title: Ropa zdražuje pre absenciu pokroku v rozhovoroch o mieri medzi Ruskom a Ukrajinou 03 - Modified: 2025-12-02 15:57:24 - Feat.: - Title: Nádeje Srbska na odklad sankcií USA pre rafinériu NIS blednú 04 - Modified: 2025-12-02 15:26:05 - Feat.: - Title: Ruská ropa v Indii narazila na sankcie a dovoz sa prepadol. Kremeľ však hovorí o triku, ako Západ obísť 05 - Modified: 2025-12-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Irak ponúka americkým firmám ropné pole po Lukoile, chce posilniť export a stabilitu trhu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2025 17:49