Ilustračná snímka. FOTO: TASR
StoryEditor

Ceny palív môžu zostať nízke aj počas leta, ak ropa nevystrelí. Čaká sa na výsledok dohody s Iránom

16.05.2025, 09:35
Autor:
TASRTASR

Analytik poznamenal, že cenový nárast prichádzal primárne po oznámeniach o krátkodobom znížení ciel medzi USA a Čínou, čo podporilo sentiment na trhu s ropou.

Ďalší vývoj u ropy a aj motorových palív bude primárne určený možnými dohodami medzi Iránom a Spojenými štátmi, ďalším uvoľňovaním produkcie OPEC+ či vývojom v obchodnej politike a očakávaní ekonomického rastu. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.

„Veľkoobchodné ceny pohonných látok v Rotterdame nasledovali vývoj cien ropy a začali postupne rásť. To signalizuje, že po výraznejších poklesoch prichádza obrat aj na čerpacích staniciach. Zatiaľ však iba mierny a pokiaľ sa ceny ropy udržia na znížených úrovniach, tak s takýmito nízkymi cenami palív by sme mohli rátať aj počas motoristickej sezóny,“ spresnil.

image

Inflácia bola u nás najnižšia v tomto roku. Slovákom pomohol chaos, ktorý rozpútal Trump

Poznamenal, že cenový nárast prichádzal primárne po oznámeniach o krátkodobom znížení ciel medzi USA a Čínou, čo podporilo sentiment na trhu s ropou. Spojené štáty sa s Čínou dohodli, že na 90 dní zatiaľ znížia clá na 30 percent a 10 percent, pričom ďalšie rokovania budú počas tohto obdobia pokračovať.

„Na druhej strane sa však prezident Donald Trump vyjadril, že Spojené štáty sú veľmi blízko dohody s Iránom. Keďže je Irán v súčasnosti pod výraznými sankciami od USA, tak potenciálna dohoda a uvoľnenie týchto sankcií by mohlo na trh pridať približne 0,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Z tohto dôvodu tak ceny ropy zostali približne na podobných úrovniach ako na konci minulého týždňa,“ dodal analytik XTB.

01 - Modified: 2025-05-15 15:54:22 - Feat.: 1 - Title: Ceny ropy výrazne klesajú v očakávaní zmiernenia sankcií voči Iránu 02 - Modified: 2025-05-15 09:25:30 - Feat.: 1 - Title: Jadrová dohoda medzi USA a Iránom je blízko, vyhlásil Trump 03 - Modified: 2025-05-15 06:08:23 - Feat.: 1 - Title: Ceny ropy naďalej klesajú po správach, že Irán sa chce dohodnúť s USA
01 - Modified: 2025-07-14 15:53:31 - Feat.: - Title: Ropa sa drží blízko trojročného maxima kvôli známkam obmedzených dodávok, investori čakajú na Trumpa 02 - Modified: 2025-07-13 09:44:32 - Feat.: - Title: Ceny ropy vzrástli koncom týždňa o vyše dve percentá, cena Brentu uzatvorila nad 70 dolármi 03 - Modified: 2025-07-13 09:14:50 - Feat.: - Title: Rast cien nehnuteľností zvyšuje aj počet tých, ktoré sú podpoistené, tvrdí analytik 04 - Modified: 2025-07-11 16:23:31 - Feat.: - Title: Ceny ropy rastú, investori zvažujú výhľad trhu i clá. Pozornosť sa sústredí aj na možné sankcie 05 - Modified: 2025-07-11 09:46:51 - Feat.: - Title: Energetická agentúra očakáva vyššie dodávky ropy, dopyt však upravila nadol
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. júl 2025 05:54