Americký prezident Donald Trump v utorok poprel, že by chcel odvolať šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella. Podľa agentúr to povedal novinárom v Oválnej pracovni Bieleho domu.
"Nemám v úmysle ho vyhodiť," povedal podľa agentúry Reuters Trump. "Chcel by som, aby bol trochu aktívnejší, pokiaľ ide o jeho víziu znižovania úrokových sadzieb," dodal. Powellove druhé funkčné obdobie končí v máji budúceho roka.
Trhy sa upokojili
"Ukazuje to, že okolo tohto prezidenta existujú určité bezpečnostné prvky," povedal denníku Financial Times výkonný riaditeľ správcu fondov SLC Management Dec Mullarkey s tým, že by za zmenou kurzu mohol byť vplyv ministra financií Scotta Bessenta. "Je zrejmé, že ďalší ľudia (s Trumpom) hovorili a vysvetlili mu, že (odvolanie Powella) by spôsobilo obrovské kolísanie trhov. Bessent uznáva, že treba zachovať integritu trhov," uviedol Mullarkey.
Trump v pondelok tretíkrát za necelý týždeň kritizoval Powella za to, že Fed zatiaľ neprikročil k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb. Server CNBC napísal, že Trumpove útoky vyvolávajú otázky ohľadom nezávislosti centrálnej banky.
"Vzhľadom k tomu, že náklady na energie výrazne klesli, ceny potravín (vrátane Bidenovej vaječnej katastrofy!) sú podstatne nižšie a väčšina ostatných vecí má klesajúcu tendenciu, neexistuje prakticky žiadna inflácia," napísal na začiatku týždňa Trump, ktorý na Powella po niekoľkýkrát odkázal slovami "pán Veľmi Neskoro".
Cena vajec
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v marci spomalilo na 2,4 percenta z 2,8 percenta vo februári. Inflácia sa tak dostala na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho septembra, ale stále je nad dvojpercentným cieľom centrálnych bankárov.
Ceny vajec v USA súčasne dosiahli rekord 6,23 dolára (5,47 eur) za tucet, teda 12 kusov. Deje sa tak aj napriek poklesu veľkoobchodných cien a ústup vtáčej chrípky na farmách, uviedla už skôr agentúra AP.
"Powell konal vždy ‘Neskoro‘, s výnimkou obdobia volieb, kedy znižoval sadzby, aby pomohol k zvoleniu ospalému Joeovi Bidenovi, neskôr Kamale (Harrisovej, Trumpovej demokratickej protikandidátke po Bidenovom odstúpení - pozn. red.). Ako to dopadlo?" dodal Trump.
Trump Powella kritizoval aj minulý týždeň vo štvrtok. "Nie som s ním spokojný. Keď budem chcieť, aby odtiaľ odišiel, tak odíde naozaj rýchlo, to mi verte," povedal Trump. Jeho ekonomický poradca Kevin Hassett následne v piatok uviedol, že Biely dom skúma, za akých okolností by Trump mohol Powella odvolať.
Na začiatku apríla Trump na sociálnej sieti Truth Social na Powellowu adresu uviedol, že teraz je "dokonalý" čas na zníženie sadzieb. Šéfa Fedu zároveň obvinil, že s týmto krokom otáľa.