Firmy v eurozóne v týždňoch predchádzajúcich oznámeniu rozsiahlych nových ciel v USA vykazovali zlepšujúcu sa podnikateľskú dynamiku. FOTO: Reuters
StoryEditor

Firmy v eurozóne pred oznámením o clách USA hlásili zlepšovanie podmienok

22.04.2025, 11:46
Autor:
TASRTASR

Podniky uviedli, že hoci neistota zostáva vysoká, objavili sa náznaky oživenia dopytu po strojoch a zariadeniach a tiež signály, že stavebná aktivita zaznamenáva obrat.

Firmy v eurozóne v týždňoch predchádzajúcich oznámeniu rozsiahlych nových ciel v USA vykazovali zlepšujúcu sa podnikateľskú dynamiku, čo odrážalo najmä signály oživenia v priemyselnom sektore. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na prieskum Európskej centrálnej banky (ECB.)

Podniky uviedli, že hoci neistota zostáva vysoká, objavili sa náznaky oživenia dopytu po strojoch a zariadeniach a tiež signály, že stavebná aktivita zaznamenáva obrat, oznámila v utorok ECB na základe svojho prieskumu medzi 79 nefinančnými spoločnosťami v eurozóne.

image

K obchodnej dohode medzi USA a EÚ dôjde na sto percent, povedal Trump

Výhľad sa odvtedy pravdepodobne zhoršil, keďže ECB firmy oslovila medzi 26. marcom a 2. aprílom, teda pred otrasmi na finančných trhoch, ktoré vyvolala administratíva prezidenta Donalda Trumpa svojimi rozhodnutiami v oblasti ciel, uviedla agentúra Reuters.

ECB minulý týždeň varovala, že riziká ohrozujúce globálny hospodársky rast sa výrazne zvýšili a že obchodná vojna môže viesť k jeho výraznému zníženiu.

V období pred turbulenciami na trhoch firmy podľa ECB hlásili aj mierne zlepšenie výhľadu zamestnanosti, pričom uviedli, že vo vzťahu k clám zaujímajú vyčkávací postoj a zatiaľ neprehodnocujú veľké investície.

01 - Modified: 2025-12-05 12:38:34 - Feat.: - Title: Občania eurozóny i Slováci vnímajú euro ako dobrú vec pre Úniu a ich krajinu 02 - Modified: 2025-12-05 11:43:05 - Feat.: - Title: Ekonomika eurozóny rástla v treťom štvrťroku rýchlejšie, než sa čakalo 03 - Modified: 2025-12-04 16:30:00 - Feat.: - Title: Koruna a hotovosť do ústavy! 04 - Modified: 2025-12-03 13:18:47 - Feat.: - Title: Slovensko hlási najväčší pokles výrobných cien v EÚ, medziročne však mierne rástli 05 - Modified: 2025-12-03 10:38:38 - Feat.: - Title: Súkromný sektor eurozóny rástol najrýchlejším tempom za dva a pol roka
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2025 09:45