Vzácne kovy sa využívajú aj pri výrobe čipov. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Čína okrem zvyšovania ciel zasahuje aj z inej strany. Črtá sa vážny problém pre Ameriku a Európu

11.04.2025, 12:28
Autor:
ČTKČTK

Vývoz kovov vzácnych zemín z Číny sa takmer zastavil, pretože producenti sa musia vysporiadať s novými, prísnejšími pravidlami týkajúcimi sa povolenia na ich vývoz.

Tieto pravidlá Čína zaviedla minulý týždeň v rámci eskalácie obchodnej vojny so Spojenými štátmi. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje, podľa ktorých môže trvať niekoľko týždňov kým budú vyjasnené všetky otázky okolo nových pravidiel.

image

Obchodná vojna medzi mocnosťami eskaluje. Čína zvýši clo na dovoz z USA na 125 percent

Spoločnosti sa podľa zdrojov snažia čo najrýchlejšie predkladať dokumenty k žiadostiam o vývozné povolenie. Ich získanie ale môže trvať až 45 pracovných dní.

Široké využitie vzácnych kovov

Peking minulý týždeň pridal na svoj zoznam kontroly vývozu ďalších sedem kovov vzácnych zemín. Reagoval tak na stále sa zvyšujúce americké clá.

Tento krok dopĺňa obmedzenia v dodávkach ďalších menej bežných kovov, v ktorých ťažbe má Čína dominantné postavenie, a môže výrazne narušiť globálne dodávky materiálov dôležitých pre moderné vyspelé technológie.

Najnovší zoznam zahŕňa samárium, gadolínium, terbium, dysprosium, lutécium, skandium a ytrium. Tieto kovy sa používajú v obrazovkách a výkonných magnetoch, ale aj v dôležitých lekárskych a obranných technológiách.

image

Trumpova colná pauza nabudila trhy k mazaniu strát, v obchodnej vojne veľmocí má v rukách lepšie karty Čína

Dva z najbežnejších kovov vzácnych zemín, neodým a praseodým, neboli do zoznamu zahrnuté. Podľa analytikov sa Čína zrejme zameriava na kovy, ktoré sú v zahraničí vzácnejšie.

Kto bude mať problém

Oneskorenie vo vývoze kovov bude znamenať, že niektorí odberatelia mimo Číny budú mať nedostatok dodávok a budú musieť obmedziť výrobu.

Očakáva sa, že najnovšie kontroly budú mať výrazný vplyv na USA, Európu a Japonsko vzhľadom na široké využitie týchto minerálov. Tie možno nájsť aj v optických laseroch, radaroch, magnetoch pre veterné turbíny, náteroch tryskových motorov a ďalších pokročilých technológiách.

Pri iných dôležitých mineráloch, ktoré boli v posledných dvoch rokoch podrobené podobným vývozným kontrolám, medzi ktoré patrí napríklad gálium, germánium a antimón, sa objemy vývozu na niekoľko mesiacov po zavedení kontrol prepadli na nulu, pretože vývozcovia potrebovali čas na získanie povolenia.

01 - Modified: 2025-07-20 09:35:00 - Feat.: - Title: Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni vzrástol 02 - Modified: 2025-07-19 10:32:39 - Feat.: - Title: Čínski oceliari našli riešenie ako sa vyhnúť clám. Peking však spokojný nie je 03 - Modified: 2025-07-19 09:34:32 - Feat.: - Title: Prírodné katastrofy spôsobili Číne v prvom polroku straty za 54,11 miliardy jüanov 04 - Modified: 2025-07-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Čína je „cool“. Jej popularita vo svete rastie a mladí ju obdivujú aj napriek režimu 05 - Modified: 2025-07-18 17:30:00 - Feat.: - Title: Pošta sa chce vyhnúť krachu. Príležitosť vidí v letisku, už okolo neho krúžia Číňania
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. júl 2025 13:51