Clá na výrobky z Európskej únie budú zavedené "veľmi skoro". Povedal to v nedeľu podľa agentúry AFP novinárom americký prezident Donald Trump, keď znovu poukázal na obchodný deficit v neprospech USA, ktorý podľa neho predstavuje 300 miliárd dolárov.
"Oni nás skutočne využívajú, viete, máme deficit 300 miliárd dolárov. Neberú od nás ani naše autá, ani naše poľnohospodárske produkty, neberú skoro nič a my berieme všetko, milióny áut, ohromné množstvo poľnohospodárskych produktov," povedal Trump. Dodal, že nemá časový harmonogram na zavádzanie týchto ciel, ale budú podľa neho zavedené "veľmi skoro".
Trump už skôr po svojom nástupe do funkcie 20. januára pohrozil clami voči EÚ s tým, že jej krajiny majú so Spojenými štátmi znepokojivé obchodné prebytky.
Trump viedol obchodné spory s EÚ tiež za svojho prvého funkčného obdobia. Vtedy zaviedol clá na dovoz ocele a hliníka do USA, na čo EÚ odpovedala uvalením ciel na rôzne americké tovary, napríklad motocykle, džínsy alebo whisky.
V sobotu Trump podľa očakávania podpísal nariadenie, ktoré zavádza clá vo výške 25 percent na dovoz tovaru z Kanady a Mexika a desať percent nad rámec existujúcich ciel na dovoz z Číny. Kanada, Mexiko aj Čína bezprostredne potom avizovali odvetné opatrenia. Peking chce navyše podať sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO).
Trump povedal, že dnes chce telefonicky hovoriť s kanadským premiérom Justinom Trudeauom a tiež "s Mexikom".
01 - Modified: 2025-06-29 16:48:10 - Feat.: - Title: Trump oznámil, že našiel kupcu pre TikTok. Má ísť o skupinu bohatých ľudí
02 - Modified: 2025-06-29 14:12:17 - Feat.: - Title: Veľké banky v USA prešli najnovšími záťažovými testami
03 - Modified: 2025-06-29 13:33:34 - Feat.: - Title: USA zrušili sankcie na rozšírenie maďarskej jadrovej elektrárne Paks, oznámil Szijjártó
04 - Modified: 2025-06-29 13:09:59 - Feat.: - Title: Francúzsky minister financií navrhuje dlhšie rokovania o obchodnej dohode s USA
05 - Modified: 2025-06-29 12:15:00 - Feat.: - Title: Týždňovka HN: Trump ovládol samit NATO, Jeff Bezos Benátky a Andrej Danko chytá druhý dych