Argentínsky prezident Javier Milei gestikuluje počas politického festivalu Atreju v Taliansku. FOTO: Reuters
StoryEditor

Inflácia v Argentíne sa po prvom roku vlády Mileia znížila o takmer polovicu

15.01.2025, 10:47
Autor:
TASRTASR

K prudkému zmierneniu inflácie prispelo viacero faktorov, medzi nimi rozhodnutie vlády zastaviť financovanie štátneho rozpočtu tlačením peňazí. Na druhej strane sa však pod to podpísala pokračujúca recesia.

Miera inflácie v Argentíne sa v roku 2024, prvom roku vlády libertariánskeho prezidenta Javiera Mileia, znížila o takmer polovicu. Poukázali na to najnovšie údaje argentínskeho štatistického úradu INDEC, ktoré zverejnila agentúra DPA.

Podľa údajov INDEC dosiahla miera inflácie v Argentíne vlani 117,8 percenta. V roku 2023 predstavovala 211,4 percenta, čo bola najvyššia ročná inflácia v juhoamerickej krajine za 32 rokov.

Veľkou mierou k tomu prispel aj vývoj v poslednom mesiaci minulého roka, keď spotrebiteľské ceny medzimesačne vzrástli o 2,7 percenta. Na porovnanie, v decembri 2023 dosiahla medzimesačná inflácia v Argentíne viac než 20 percent.

image

Inflácia v Argentíne sa v októbri spomalila pod 200 percent, prvýkrát za takmer rok

K prudkému zmierneniu inflácie prispelo viacero faktorov, medzi nimi rozhodnutie vlády zastaviť financovanie štátneho rozpočtu tlačením peňazí. Na druhej strane sa však pod to podpísala pokračujúca recesia, počas ktorej vláda zrušila viaceré projekty, prepustila veľký počet štátnych zamestnancov a zredukovala počet sociálnych programov. Medzinárodný menový fond predpokladá, že ekonomika Argentíny klesla v roku 2024 o 3,5 percenta.

01 - Modified: 2025-06-20 14:10:06 - Feat.: - Title: Ďalšie dva týždne neistoty 02 - Modified: 2025-06-19 12:45:09 - Feat.: - Title: ECB je blízko splnenia svojej inflačnej misie, tvrdí Nagel. Varoval pred dôsledkami colnej politiky USA 03 - Modified: 2025-06-19 12:32:50 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Čo spraví s infláciou vojna Izrael vs. Irán 04 - Modified: 2025-06-19 08:20:21 - Feat.: - Title: Argentína odhalila ruskú špionážnu a dezinformačnú sieť 05 - Modified: 2025-06-20 09:01:53 - Feat.: - Title: Padneme až na dno? Poľsko a Rumunsko nás už predbehli, teraz nás dobiehajú Maďarsko aj Bulharsko
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. jún 2025 12:59