Ministerka hospodárskeho rozvoja a obchodu Ukrajiny Julia Svyrydenková. FOTO: X/Yulia Svyrydenko
StoryEditor

Ekonomika Ukrajiny od začiatku roka vzrástla o vyše štyri percentá. Podporil ju najmä stavebný dopyt

18.11.2024, 11:52
Autor:
TASRTASR

Vláda odhaduje, že za celý rok by ekonomika Ukrajiny mohla vzrásť o štyri percentá. Na budúci rok však počíta s výrazným spomalením rastu hospodárstva.

Ukrajinská ekonomika zaznamenala od začiatku roka rast o viac než štyri percentá, k čomu najviac prispeli stavebný sektor, doprava a spracovateľský priemysel.

Uviedlo to v pondelok ukrajinské ministerstvo hospodárstva. Informuje agentúra Reuters.

Hrubý domáci produkt (HDP) Ukrajiny vzrástol za desať mesiacov tohto roka medziročne o 4,2 percenta. Za samotný október dosiahlo tempo rastu 1,3 percenta.

image

Ekonomika Ukrajiny vzrástla, prispelo k tomu zlepšenie prístupu k elektrickej energii

Ukrajinská vláda realizuje viacero programov na obnovenie ekonomiky, ktorú ničí viac než 2,5 roka trvajúca vojna zo strany Ruska.

Rastie najmä dopyt v stavebnej oblasti, povedal prvý námestník ministerstva hospodárstva Oleksij Sobolev. Okrem stavebníctva výrazne ekonomiku potiahli aj sektor dopravy a spracovateľský priemysel, dodal.

Vláda odhaduje, že za celý rok by ekonomika Ukrajiny mohla vzrásť o štyri percentá. Na budúci rok však počíta s výrazným spomalením rastu hospodárstva. Predpokladá, že HDP vzrastie v dôsledku kombinácie bezpečnostných rizík, očakávaného energetického deficitu a nedostatku pracovnej sily iba o 2,7 percenta.

01 - Modified: 2025-12-30 16:15:07 - Feat.: - Title: Zelenskyj oznámil summit koalície ochotných 6. januára vo Francúzsku 02 - Modified: 2025-12-30 14:28:56 - Feat.: - Title: Medvedev sa vyhrážal Zelenskému: Práve teraz mu smrť často dýcha na krk 03 - Modified: 2025-12-30 12:51:52 - Feat.: - Title: Mier na Ukrajine je na obzore, vojna sa môže skončiť rýchlo, vyhlásil poľský premiér Tusk 04 - Modified: 2025-12-30 11:03:28 - Feat.: - Title: Útok na Putinovu rezidenciu sa nestal, tvrdí ukrajinský minister. Dôkaz nie je potrebný, reaguje Kremeľ 05 - Modified: 2025-12-30 10:37:29 - Feat.: - Title: Rusko zaradilo raketový systém Orešnik do bojovej služby v Bielorusku. Dokáže niesť jadrové zbrane
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. december 2025 17:54