Na snímke premiér Robert Fico a juhokórejský prezident Jun Sok-jol pózujú počas stretnutia v Soule v pondelok 30. septembra 2024. FOTO: TASR/Jonhap
StoryEditor

Južná Kórea a Slovensko podpísali dohodu o energetickej spolupráci

30.09.2024, 10:17
Autor:
TASRTASR

Robert Fico vyjadril podporu úsiliu juhokórejského prezidenta o mierové zjednotenie so Severnou Kóreou na základe liberálnej demokracie.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a slovenský premiér Robert Fico sa v pondelok dohodli na posilnení bilaterálnych väzieb a spolupráci v bezuhlíkových energetických odvetviach, keďže Južná Kórea sa chce uchádzať o pripravovaný slovenský projekt nového jadrového bloku. Informuje agentúra Jonhap.

Jun Sok-jol a Fico, ktorý v nedeľu odštartoval trojdňovú oficiálnu návštevu Južnej Kórey, prijali vyhlásenie o vytvorení strategického partnerstva, ktoré zahŕňa spoluprácu v oblasti bezpečnosti, obrany, hospodárstva, obchodu, energetiky a technológií.

Komplexná energopomoc

Obe strany podpísali memorandum o porozumení (MOU) o komplexnej energetickej spolupráci, ktorá zahŕňa bezuhlíkové zdroje energie vrátane jadrovej energie, obnoviteľnej energie a vodíka.

Memorandum prichádza v čase, keď Slovensko plánuje postaviť nový jadrový blok s výkonom do 1200 megawattov v elektrárni Jaslovské Bohunice.

image

Slovensko a Južná Kórea chcú povýšiť vzájomné vzťahy na strategické partnerstvo

Spoločnosť Korea Hydro & Nuclear Power prejavila záujem o slovenský projekt po tom, čo bola v júli vybraná ako preferovaný uchádzač pre podobný jadrový projekt v Českej republike.

Obe krajiny podpísali tiež memorandum o porozumení, ktoré sa týka podpory obchodu a investícií s cieľom pripraviť cestu pre ich uľahčenie obchodu, a dohodli sa na prehĺbení spolupráce v oblasti obranného priemyslu.

Obavy zo spolupráce

Bilaterálny obchod medzi Južnou Kóreou a Slovenskom dosiahol v minulom roku približne štyri miliardy dolárov (3,58 miliardy eur), väčšinou išlo o vozidlá a autokomponenty.

Jun Sok-jol a Fico počas rozhovorov vyjadrili silné znepokojenie nad narastajúcou vojenskou spoluprácou a obchodom so zbraňami medzi Severnou Kóreou a Ruskom, čo podľa spoločného vyhlásenia označili za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

image

Získame mašinu na peniaze, hovorí Fico. Ceny nového jadrového zdroja sa nebojí

Fico vyjadril podporu úsiliu juhokórejského prezidenta o mierové zjednotenie so Severnou Kóreou na základe liberálnej demokracie.

Návšteva Fica v Južnej Kórei je jeho druhou, po prvej v roku 2007.

01 - Modified: 2025-12-15 15:50:45 - Feat.: - Title: Fica čaká na budúci rok stretnutie s Trumpom, považuje to za úspech politiky na štyri svetové strany 02 - Modified: 2025-12-15 10:44:06 - Feat.: - Title: Exprezident Južnej Kórey chcel vyprovokovať KĽDR k útoku, tvrdí prokurátor 03 - Modified: 2025-12-15 13:43:54 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že prokurátor Špirko sfalšoval podanie trestného oznámenia na Kaliňáka 04 - Modified: 2025-12-15 10:42:42 - Feat.: - Title: Bratislava ani Košice. Toto slovenské mesto sa dostalo medzi top zimné mestá Európy. V rebríčku predbehlo aj veľké metropoly 05 - Modified: 2025-12-14 13:40:23 - Feat.: - Title: Prezident reaguje na ostré kritické slová Danka. Ten tvrdí, že premiér sa trápi
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. december 2025 02:57