Prezidentka Federálnej rezervnej banky v San Franciscu Mary Dalyová pózuje v sídle banky v San Franciscu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Fed zníži sadzby v septembri o štvrť percentuálneho bodu, tvrdí šéfka sanfranciského Fedu

27.08.2024, 11:44
Autor:
TASRTASR
  • Šéfka sanfranciského Fedu Mary Dalyová je optimistická.
  • Za najpravdepodobnejší považuje scenár, podľa ktorého sa inflácia bude naďalej postupne spomaľovať.

Americká centrálna banka (Fed) s najväčšou pravdepodobnosťou zníži úrokové sadzby v septembri o štvrť percentuálneho bodu, uviedla šéfka sanfranciského Fedu Mary Dalyová. Informuje agentúra Reuters.

Podľa Dalyovej "nastal čas" na uvoľnenie menovej politiky, pričom prvým krokom zrejme bude zníženie sadzieb o štvrť percentuálneho bodu.

Na otázku, či existuje niečo, čo by mohlo zastaviť menový výbor (FOMC), aby na svojom najbližšom zasadnutí (17. až 18. septembra) znížil sadzby, Dalyová pre televíziu Bloomberg povedala, že "v tejto chvíli si nič také nedokáže predstaviť".

image

Dolár pred správou o zamestnanosti v USA a prejavom šéfa Fedu oslabuje, klesol najnižšie od januára

Dalyová je optimistická a za najpravdepodobnejší považuje scenár, podľa ktorého sa inflácia bude naďalej postupne spomaľovať a na trhu práce budú pribúdať pracovné miesta "stabilným, udržateľným" tempom. V takejto situácii je potom rozumné, aby Fed korigoval svoju menovú politiku pravidelne normálnym tempom.

Fed zvyčajne mení sadzby o štvrť percenta, aj keď v roku 2022 štyrikrát po sebe ich zvýšil o 75 bázických bodov a v roku 2023 pokračoval v sprísňovaní politiky v reakcii na prudký nárast inflácie.

image

Šéf Fedu prišiel s dôležitým vyhlásením, úrokové sadzby klesnú

Fed od júla 2023 drží svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 - 5,50 percenta.

"Na trhu práce sme zatiaľ nezaznamenali žiadne zhoršenie," uviedla Dalyová. "Ak by sme však zaznamenali zhoršenie alebo akékoľvek signály oslabenia, potom by sme mohli agresívnejšie" uvoľňovať menovú politiku.

Podľa Fedom preferovaného ukazovateľa medziročného rastu indexu cien výdavkov na osobnú spotrebu dosiahla inflácia v júli 2,5 percenta, pričom cieľom Fedu sú dve percentá. V roku 2022 na svojom vrchole dosiahla inflácia približne sedem percent.

image

Akcie v Spojených štátoch klesli, trhy čakajú na vystúpenie šéfa Fedu. Dolár padol najnižšie od januára

Miera nezamestnanosti v USA predstavovala v júli 4,3 percenta, čo je takmer o celý jeden percentuálny bod viac ako pred rokom, ale podľa historických štandardov je stále nízka.

"Nechceme sa dostať do situácie, že budeme udržiavať vysoko reštriktívnu politiku v spomaľujúcej sa ekonomike," uviedla Dalyová. "Nezabúdajte, že vždy, keď inflácia klesne, politika sa stáva reštriktívnejšou. A to je podľa mňa recept na prílišné sprísnenie a poškodenie trhu práce a rastu."

01 - Modified: 2025-12-05 14:53:56 - Feat.: - Title: USA tlačia na Európu, aby do roku 2027 prevzala väčšinu záväzkov v NATO, píše Reuters 02 - Modified: 2025-12-05 12:58:10 - Feat.: - Title: Európa je v civilizačnom rozklade. Okrem vojny ju ničí aj migrácia, tvrdí Trumpova bezpečnostná správa 03 - Modified: 2025-12-05 10:37:10 - Feat.: - Title: Rokovania ukrajinskej a americkej delegácie na Floride sa skončili, Kyjev žiada výstup z Moskvy 04 - Modified: 2025-12-05 06:03:33 - Feat.: - Title: USA pritvrdzujú voči Antife. Bondiová nariadila FBI vyšetrovanie a žiada zoznam domácich teroristov 05 - Modified: 2025-12-05 05:58:51 - Feat.: - Title: USA vykonali v Pacifiku ďalší smrtiaci útok. Zničili loď a zabili štyroch ľudí, dôkazy o drogách neukázali
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 15:58