Tesla Model 3 (Facelift) 2024. FOTO: Tesla
StoryEditor

Tesla zvyšuje ceny Modelu 3 v Európe pre clá na elektromobily vyrobené v Číne

11.07.2024, 11:43
Autor:
TASRTASR
  • Clá sú predbežné a budú sa uplatňovať dovtedy, kým Európska komisia do novembra nerozhodne, či zavedie konečné clá.
  • Ich výška sa môže vyšplhať na 37,6 percenta v závislosti od konkrétnej automobilky.

Výrobca elektromobilov Tesla zvýšil ceny svojich áut Model 3 v európskych krajinách o približne 1500 eur po tom, čo Európska únia uvalila clá na elektrické vozidlá vyrobené v Číne. Americká automobilka to oznámila v stredu večer. Informuje agentúra Reuters.

Tesla, ktorá vyrába Model 3 v Šanghaji a je najväčším exportérom elektromobilov z Číny, v júni varovala, že môže zvýšiť ceny svojich áut v dôsledku ciel, ktoré Európska únia zaviedla 4. júla.

image

Tesla sa vracia na výslnie

Dôvodom ciel sú "nespravodlivé dotácie" pre výrobcov elektrických vozidiel v Číne, ktorí sa snažia zaplaviť nimi trh v Európe. Peking tieto obvinenia odmieta.

Clá sú predbežné a budú sa uplatňovať dovtedy, kým Európska komisia do novembra nerozhodne, či zavedie konečné clá. A to až do výšky 37,6 percenta v závislosti od konkrétnej automobilky.

image

BMW žiada Brusel, aby pre jej elektrické vozidlá Mini vyrábané v Číne stanovila nižšie clá

Tesla bola klasifikovaná ako spolupracujúca v rámci vyšetrovania Európskej únie a preto bola na jej vozidlá uvalená colná sadzba 20,8 percenta. Podľa Komisie však automobilka požiadala o prepočet svojej sadzby.

Aj automobilka BMW požiadala Brusel, aby znížil clo na jej elektrické Mini vyrobené v Číne, ktoré je v súčasnosti na úrovni 20,8 percenta.

01 - Modified: 2025-12-20 21:43:01 - Feat.: - Title: Musk je prvým človekom, ktorého majetok pokoril hranicu 700 miliárd USD 02 - Modified: 2025-12-19 23:00:00 - Feat.: - Title: Úpadok v Nemecku: Najbohatšie mestá Európy majú veľké problémy a musia škrtať rozpočty 03 - Modified: 2025-12-19 12:43:38 - Feat.: - Title: Čína hrozí razantnými opatreniami kvôli americkému predaju zbraní Taiwanu 04 - Modified: 2025-12-18 10:56:15 - Feat.: - Title: Ukrajinský diplomat Kyslycia bude rokovať v Pekingu 05 - Modified: 2025-12-18 10:16:49 - Feat.: - Title: Čína apeluje na USA, aby okamžite prestali vyzbrojovať Taiwan
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. december 2025 22:56