Britská finančná veľmoc City of London.. FOTO: Reuters
StoryEditor

Britská ekonomika pokračovala vo februári v raste, mala by vystúpiť z recesie

12.04.2024, 09:49
Autor:
TASRTASR

Hrubý domáci produkt Británie vzrástol vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,1 percenta po januárovom raste o 0,3 percenta.

Britská ekonomika pokračovala vo februári v raste, pričom januárové údaje boli revidované smerom nahor. To signalizuje, že na začiatku tohto roka by britské hospodárstvo malo vystúpiť z recesie. Do tej sa dostalo v závere minulého roka.

Informujú o tom agentúry Reuters a DPA a portál tradingeconomics, ktoré zverejnili predbežné údaje britského štatistického úradu ONS.

Hrubý domáci produkt (HDP) Británie vzrástol vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,1 percenta po januárovom raste o 0,3 percenta. Údaje za január boli revidované smerom nahor, keď pôvodne ONS uvádzal rast v prvom mesiaci roka o 0,2 percenta.

image

Británia ako skládka toxických látok. Po brexite nemajú na ich reguláciu peniaze ani odborníkov

Za celý prvý kvartál tak ekonomika smeruje k rastu, čo znamená, že vystúpi z technickej recesie, do ktorej sa dostala vo štvrtom kvartáli minulého roka.

Technická recesia je definovaná ako medzikvartálny pokles ekonomiky dva štvrťroky po sebe, pričom HDP Británie klesol v treťom štvrťroku o 0,1 percenta a vo štvrtom štvrťroku o 0,3 percenta. Aby britská ekonomika pokračovala v recesii, musela by v marci klesnúť minimálne o 1,29 percenta, čo sa neočakáva.

01 - Modified: 2025-12-05 06:07:27 - Feat.: - Title: Európa musí nájsť nové sebavedomie. Steinmeier v Londýne vyzval na posilnenie konkurencieschopnosti 02 - Modified: 2025-12-03 08:14:29 - Feat.: - Title: Britský trapas s obrnencami Ajax. S týmto Putina neporazia 03 - Modified: 2025-12-01 09:45:40 - Feat.: - Title: Padne jadrové tabu? Z Británie bude atómová lietadlová loď Donalda Trumpa, tvrdí expert 04 - Modified: 2025-11-28 13:45:57 - Feat.: - Title: Rokovania EÚ s Britániou o vstupe do obranného programu SAFE stroskotali 05 - Modified: 2025-11-27 21:49:06 - Feat.: - Title: Britská polícia zadržala na letisku muža podozrivého z terorizmu. Spájajú ho s útokom na synagógu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 13:59