Indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov. FOTO: Reuters/India‘s Ministry of External Affairs
StoryEditor

Rusko v indických bankách nahromadilo miliardy rupií a nevie čo s nimi. Je to problém, priznal Lavrov

05.05.2023, 16:01
Autor:
TASRTASR

Pokiaľ ide o rupie, je to problém, pretože na účtoch v indických bankách máme nahromadené miliardy rupií a my tieto peniaze potrebujeme použiť, uviedol Sergej Lavrov na tlačovej konferencii v Indii.

Rusko v indických bankách nahromadilo miliardy rupií a teraz ich potrebuje konvertovať na iné meny, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

India a Rusko zastavili rokovania o zúčtovaní bilaterálneho obchodu v rupiách. Indii sa totiž ani po mesiacoch rokovaní nepodarilo presvedčiť Rusko, aby si rupie ponechalo vo svojej pokladnici.

"Pokiaľ ide o rupie, je to problém, pretože na účtoch v indických bankách máme nahromadené miliardy rupií a my tieto peniaze potrebujeme použiť," uviedol Lavrov na tlačovej konferencii v Indii. "Preto by sme mali rupie konvertovať na iné meny. O tom diskutujeme."

image

Wagnerovci sa stiahnu z Bachmutu do tyla, pozície odovzdajú armáde, uviedol Prigožin

India začala preskúmavať mechanizmus zúčtovania obchodu s Ruskom v rupiách krátko po tom, ako Moskva vo februári minulého roka zaútočila na Ukrajinu. To takisto spôsobilo pruský nárast dovozu ruských komodít do Indie, keďže Moskva na ne ponúka výrazné zľavy, a to predovšetkým na ropu.

Podľa dostupných informácií však obe strany žiadnu dohodu o zúčtovaní v rupiách neuzavreli. Väčšina obchodov sa uskutočňuje v dolároch, ale čoraz väčší objem sa realizuje v iných menách, napríklad v emirátskych dirhamoch.

01 - Modified: 2023-04-27 14:44:35 - Feat.: 1 - Title: Rusko nepovolilo návštevu väznému Američanovi. Je to odplata za odmietnutie víz Lavrovovmu doprovodu 02 - Modified: 2023-04-26 09:31:57 - Feat.: 1 - Title: Ukáž dôkazy, Lavrov. Ako Putinov diplomat spravil z Bezpečnostnej rady OSN čiernu grotesku 03 - Modified: 2023-04-25 19:50:31 - Feat.: 1 - Title: Lavrov kritizoval výrok prezidenta Pavla o pozícii Číny k vojne na Ukrajine
01 - Modified: 2025-12-06 08:00:00 - Feat.: - Title: Tretie pohlavie Indie: Kto sú tajomné hidžry a aké je ich postavenie v dnešnom svete? 02 - Modified: 2025-12-05 21:12:45 - Feat.: - Title: Najväčší letecký dopravca v Indii tretí deň ruší stovky letov, uviazli tisíce pasažierov 03 - Modified: 2025-12-05 19:26:51 - Feat.: - Title: Haag pripúšťa proces s Putinom a Netanjahuom aj bez ich účasti. Máme to vyskúšané, znie od prokurátora 04 - Modified: 2025-12-05 19:20:14 - Feat.: - Title: Miliardy na obranu pred Ruskom. Nórsko navyšuje rozpočet a objednáva ponorky od Thyssenkruppu 05 - Modified: 2025-12-05 16:37:05 - Feat.: - Title: Na stole je plán na ukončenie vojny. Ukrajinská delegácia opäť rokuje s Američanmi na Floride
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2025 11:52