Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: Reuters
StoryEditor

Švajčiari obvinili štyroch bankárov z ukrývania Putinových peňazí, účet bol na meno krstného otca jeho dcéry

02.03.2023, 14:57
Autor:
ČTKČTK

Podľa obžaloby sa bankári dopustili trestnej nedbanlivosti, keď umožnili otvorenie účtov vo Švajčiarsku v mene Sergeja Roldugina, krstného otca Putinovej dcéry bez toho, aby sa pýtali na pôvod finančných prostriedkov.

Švajčiarski prokurátori obvinili štyroch bankárov z pomoci pri skrývaní desiatok miliónov švajčiarskych frankov v záujme Vladimira Putina. Informoval o tom denník Financial Times, podľa ktorého ide o jeden z prvých súdnych prípadov na Západe, ktorý sa priamo týka majetku údajne patriaceho ruskému prezidentovi.

Štyri osoby boli zamestnancami švajčiarskej pobočky ruskej spoločnosti Gazprombank a patrí medzi ne aj jej generálny riaditeľ Roman Abdulin. Podľa obžaloby - ktorej kópiu poskytol denníku Financial Times súd v Zürichu - sa bankári dopustili trestnej nedbanlivosti, keď umožnili otvorenie účtov vo Švajčiarsku v mene Sergeja Roldugina, violončelistu a krstného otca Putinovej dcéry bez toho, aby sa pýtali na pôvod finančných prostriedkov, ktoré cez ne prúdili.

Oficiálne bohatý nie je

"Je notoricky známe, že ruský prezident Putin má oficiálne príjem niečo málo cez 100-tisíc švajčiarskych frankov a nie je bohatý, ale v skutočnosti má obrovský majetok spravovaný ľuďmi z jeho okolia," uvádza sa v obžalobe. "Roldugin (bol) nastrčený človek," stojí v dokumente.

image

Ukrajinci prenikli cez hranice a napadli ruské dediny, tvrdí Moskva. Putin zvolal bezpečnostnú radu

Hovorca švajčiarskej pobočky banky Gazprombank, ktorá v dôsledku medzinárodných sankcií proti Rusku ukončuje svoju činnosť, obvinenia proti zamestnancom banky poprel. K súdnemu konaniu sa odmietol vyjadriť.

Prokuratúra tvrdí, že v Gazprombank bola v prípade Roldugina vykonaná minimálna hĺbková kontrola. Podľa obžaloby bankári podpísali vyhlásenie, že violončellista nie je "politicky exponovanou osobou" - čo je formálne označenie, ktoré by vyvolalo ďalšiu kontrolu - napriek tomu, že sa na verejnosti široko objavili informácie o jeho väzbách na Kremeľ a Putina.

Účty, ktoré bankári otvorili vo Švajčiarsku, naznačovali, že Roldugin disponoval majetkom vo výške najmenej 50 miliónov švajčiarskych frankov a plánoval do krajiny ročne previesť niekoľko miliónov prostredníctvom zložitého systému fiktívnych spoločností a účtov. "Deklarovaný majetok všeobecne nebol v žiadnom prípade vierohodný ako Rolduginov vlastný majetok," uvádza prokuratúra.

Bankári vedeli, čo robia

Oficiálna dokumentácia banky o hĺbkovej kontrole Roldugina obsahovala iba výtlačok internetovej stránky divadla v Petrohrade, kde Roldugin pôsobil ako dirigent, a jediný negatívny výsledok vyhľadávania v databáze Worldcheck, ktorá zabezpečuje dodržiavanie predpisov.

image

Putin tvrdí, že v Brianskej oblasti bol spáchaný teroristický čin a "neonacisti" strieľali na civilistov

Prokuratúra tvrdí, že štvorica v Gazprombank si bola plne vedomá Rolduginovho skutočného významu a väzieb.

Obžaloba tiež podrobne opisuje, ako boli spoločnosti vedené na Rolduginovo meno založené úradníkmi banky Rossija, ktorá sa snažila maskovať svoje zapojenie pomocou anonymných e-mailových adries.

"Banka Rossija je bankou popredných ruských politikov a jej majoritný akcionár a predseda predstavenstva (Jurij Kovalčuk) je považovaný za Putinovho pokladníka," uvádza sa v obžalobe.

image

Tvrdenie Moskvy o narušení ruských hraníc z Ukrajiny a streľbe na civilistov je provokácia, tvrdí Kyjev

Prípad bol otvorený v dôsledku zverejnenia takzvaných Panamských dokumentov (Panama Papers) v roku 2016, ktoré sa týkali zhruba 214-tisíc subjektov z 200 krajín sveta, z ktorých niektoré slúžili na ukrytie nelegálne získaného majetku. Analýza dokumentov zviditeľnila kauzu Roldugina, jeho blízkosť k Putinovi, banke Rossija a obrovské nevysvetlené bohatstvo.

Švajčiarsky bankový regulátor FINMA potom začal vyšetrovanie voči banke Gazprombank. V roku 2018 dospel k záveru, že banka "v rokoch 2006 až 2016 vážne porušila požiadavky na hĺbkovú kontrolu v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí", a uložil jej prísne sankcie. Zároveň podal sťažnosť kantonálnemu prokurátorovi v Zürichu, čím vyvolal formálne trestné vyšetrovanie.

Prokurátori teraz požadujú tresty odňatia slobody pre všetkých štyroch dotknutých bankárov. Súdny proces sa začne v Zürichu 8. marca.

01 - Modified: 2023-03-02 13:36:59 - Feat.: 1 - Title: Ukrajinci prenikli cez hranice a napadli ruské dediny, tvrdí Moskva. Putin zvolal bezpečnostnú radu 02 - Modified: 2023-03-02 13:30:48 - Feat.: 1 - Title: Putin tvrdí, že v Brianskej oblasti bol spáchaný teroristický čin a "neonacisti" strieľali na civilistov 03 - Modified: 2023-03-02 12:06:18 - Feat.: 1 - Title: Tvrdenie Moskvy o narušení ruských hraníc z Ukrajiny a streľbe na civilistov je provokácia, tvrdí Kyjev
01 - Modified: 2023-09-25 17:25:23 - Feat.: - Title: Ceny ropy zostávajú takmer nemenné 02 - Modified: 2023-09-25 17:18:49 - Feat.: - Title: Moskva nesúhlasí s vyhostením ruských kňazov z Bulharska 03 - Modified: 2023-09-25 17:13:03 - Feat.: - Title: Vojenská spolupráca Severnej Kórey a Ruska oslabuje mier vo svete, tvrdí Blinken 04 - Modified: 2023-09-25 13:18:34 - Feat.: - Title: Ruské škôlky sa menia na vojenské cvičiská. Od Moskvy až po Sibír si deti obliekajú uniformy a cvičia sa v boji 05 - Modified: 2023-09-25 12:32:46 - Feat.: - Title: Rusko zmiernilo zákaz vývozu pohonných látok
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. september 2023 02:21