FOTO: REUTERS/
StoryEditor

Spojené štáty vyčerpali limit pre zadlženie, hrozí im fiškálna kríza

20.01.2023, 12:14
Autor:
ČTKČTK

Bez politickej zhody by americká vláda mohla neskôr zápasiť s nedostatkom peňazí na financovanie svojej agendy a na prevádzku všetkých vládnych úradov.

Spojené štáty vo štvrtok večer vyčerpali stanovený limit pre zadlženie, ktorý predstavuje 31,4 bilióna dolárov.

Demokrati a republikáni sa nedokázali zhodnúť na jeho zvýšení, krajine tak hrozí fiškálna kríza, uviedla agentúra Reuters.

Znamená to, že bez politickej zhody by vláda mohla neskôr zápasiť s nedostatkom peňazí na financovanie svojej agendy a na prevádzku všetkých vládnych úradov.

image

USA pomaly porážajú infláciu, Slovensko zaostáva. Európa doplatila na svoju naivnú politiku, hovorí analytik

Ministerka financií Janet Yellenová informovala kongresových lídrov vrátane predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho, že jej úrad už začal na riadenie hotovostných tokov využívať mimoriadne opatrenia. Vďaka nim Spojené štáty majú čas do 5. júna, aby situáciu vyriešili, ak sa chcú vyhnúť platobnej neschopnosti.

Republikáni, ktorí majú v Snemovni reprezentantov tesnú väčšinu, si chcú počkať, pokiaľ ministerstvo financií svoje núdzové nástroje vyčerpá. Dúfajú, že potom si dokážu u prezidenta Joea Bidena a v Senáte ľahšie vynútiť navrhované výdavkové škrty.

Senát majú naďalej pod kontrolou ľudia z Bidenovej Demokratickej strany.

image

Trhy sa nezľakli, po katastrofálnom roku idú na vlne optimizmu. Kto nespanikáril, môže teraz zarobiť

Šéfovia firiem a najmenej jedna ratingová agentúra varovali, že pokiaľ sa spory o zvýšenie limitu pre zadlženie potiahnu príliš dlho, môže to znepokojiť finančné trhy a zhoršiť vyhliadky globálnej ekonomiky. Tá sa ešte len spamätáva z dopadov pandémie a medzitým čelí zvýšenému geopolitickému napätiu.

Od 60. rokov minulého storočia už Spojené štáty limit pre zadlženie zvýšili zhruba osemdesiatkrát. Svoje finančné záväzky krajina vždy splnila, a považuje sa za jedného z najspoľahlivejších dlžníkov na svete.

01 - Modified: 2023-03-13 13:37:54 - Feat.: - Title: NBS pozorne sleduje krach Silicon Valley Bank. Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, tvrdí 02 - Modified: 2023-03-13 12:42:37 - Feat.: - Title: Prečo by sme mali poďakovať Samovi Bankmanovi-Friedovi 03 - Modified: 2023-03-13 11:33:49 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že USA a Británia šíria nepravdy o výbuchoch na plynovodoch 04 - Modified: 2023-03-13 11:35:50 - Feat.: - Title: Vyriešte to rýchlo, hrozí problém, volajú veritelia skrachovanej americkej banky SVE 05 - Modified: 2023-03-13 07:53:41 - Feat.: - Title: Po SVB skrachovala ďalšia banka. Americké úrady uzavreli newyorskú Signature Bank
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. apríl 2023 10:38