Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová počas prejavu na otvorení plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Európsky parlament prijal rokovaciu pozíciu k zmene zákona o preprave odpadov v Únii a mimo nej

17.01.2023, 13:17
Autor:
TASRTASR

V prijatom texte poslanci podporujú výslovný zákaz prepravy všetkých odpadov určených na zneškodnenie v rámci Únie, okrem povolených a opodstatnených prípadov.

Európsky parlament v utorok v Štrasburgu prijal svoju rokovaciu pozíciu na rokovania s vládami členských krajín o novom zákone o revízii postupov Európskej únie a kontrolných opatrení pri preprave odpadu.

Revidované právne predpisy, za ktoré zahlasovalo 594 poslancov, piati boli proti a 43 sa zdržali hlasovania, by mali účinnejšie chrániť životné prostredie a ľudské zdravie a zároveň plne využívať príležitosti, ktoré ponúka odpad na dosiahnutie cieľov Európskej únie v oblasti obehového hospodárstva a hospodárstva s nulovým znečistením.

image

Predsedníčka Europarlamentu predstavila prvé návrhy reforiem po korupčnom škandále. Pravidlá budú prísnejšie

V prijatom texte poslanci podporujú výslovný zákaz prepravy všetkých odpadov určených na zneškodnenie v rámci Únie, okrem povolených a opodstatnených prípadov. Vývoz nebezpečného odpadu z EÚ do krajín, ktoré nie sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD, bude takisto zakázaný.

Vývoz odpadu, ktorý nie je nebezpečný, na jeho ďalšie zhodnotenie, by bol povolený len tým krajinám, ktoré nie sú členmi OECD a ktoré vyslovia svoj súhlas a preukážu svoju schopnosť spracovať tento odpad udržateľným spôsobom.

Poslanci okrem iného navrhujú aj zákaz vývozu plastového odpadu do krajín, ktoré nie sú členmi OECD, a postupne ukončiť jeho vývoz do krajín OECD do štyroch rokov.

Parlament v neposlednom rade vyzýva na vytvorenie mechanizmu EÚ zameraného na riziká, ktorý by usmerňoval krajiny eurobloku vykonávajúce inšpekcie s cieľom predchádzať nezákonnej preprave odpadu a odhaľovať ju.

Spravodajkyňa EP pre túto oblasť, dánska poslankyňa Pernille Weissová, v správe pre médiá ocenila, že ambiciózna pozícia europarlamentu v nadchádzajúcich rokovaniach s členskými štátmi bola schválená veľkou väčšinou hlasov. "Musíme premeniť odpad na zdroje na spoločnom trhu, a lepšie sa tak starať o životné prostredie a konkurencieschopnosť. Nové pravidlá nám tiež uľahčia boj proti trestnej činnosti v oblasti odpadu v Únii aj mimo nej. So zákazom vývozu plastového odpadu, ktorý navrhujeme, presadzujeme oveľa inovatívnejšie a obehové hospodárstvo kdekoľvek ide o plasty. Je to skutočná výhra pre ďalšie generácie," opísala situáciu europoslankyňa.

Hlasovanie v pléne EP znamená, že vyjednávači europarlamentu sú pripravení začať rokovania o konečnej podobe nového zákona s Radou Únie.

01 - Modified: 2023-01-17 06:44:04 - Feat.: 1 - Title: Predsedníčka Europarlamentu predstavila prvé návrhy reforiem po korupčnom škandále. Pravidlá budú prísnejšie 02 - Modified: 2023-01-16 12:34:56 - Feat.: 1 - Title: Poslednú šancu na zostavenie vlády v Bulharsku dostali socialisti 03 - Modified: 2023-01-15 14:16:54 - Feat.: 1 - Title: Igor Matovič pripustil predčasné voľby. Hirmana nazval opáleným ministrom
01 - Modified: 2023-10-01 07:08:17 - Feat.: - Title: Zbrojenie a protesty proti nemu nemali žiadny zmysel. V Európskej únii ako celku od dnešného dňa platí Istanbulský dohovor 02 - Modified: 2023-10-01 06:21:58 - Feat.: - Title: Práva žien sa posilnia. Od 1. októbra platí Istanbulský dohovor v celej Európskej únii 03 - Modified: 2023-09-29 10:16:28 - Feat.: - Title: EÚ podľa Orbána zadržiava fondy pre Maďarsko, lebo čaká na poľské voľby 04 - Modified: 2023-09-29 08:32:15 - Feat.: - Title: Poľský premiér krátko pred voľbami vetuje únijný migračný balíček 05 - Modified: 2023-09-28 14:13:28 - Feat.: - Title: Dáta z kozmu? Európa je lídrom, v niečom sme lepší než NASA či Čína, tvrdí pre HN šéf vesmírneho programu EÚ
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. október 2023 10:08