Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/Tomáš Halász
StoryEditor

Putinov energetický gambit zlyhal, keďže Európe pomáha mierna zima. Zásobníky sú takmer plné

08.01.2023, 16:19
Autor:
TASRTASR

Hoci ochladenie alebo prerušenie dodávok by ešte stále mohli uvrhnúť trhy s energiou do chaosu, narastá optimizmus, že Európa môže túto aj budúcu zimu prežiť.

Plány ruského prezidenta Vladimira Putina využiť energie ako zbraň na vydieranie Európy, ako sa zdá - prinajmenšom teraz - zlyhávajú. Mierna zima, širšia paleta dodávateľov a snahy o redukciu spotreby pomáhajú Európskej únii zvládnuť obmedzenie ruských dodávok. Zásobníky v bloku sú stále takmer plné a ceny komodity padajú na úroveň pred inváziou ruskej armády na Ukrajinu vlani vo februári. Informujeme o tom na základe správy Bloomberg.

Kombinácia viacerých podmienok – vrátane čínskych blokád spojených s ochorením COVID-19, ktoré utlmili dopyt po skvapalnenom zemnom plyne v ázijskej krajine, by mala zmierniť infláciu, stabilizovať ekonomický výhľad Európskej únie a zmenšiť vplyv Kremľa na ukrajinských spojencov.

Nebezpečenstvo sa zmierňuje

A hoci ochladenie alebo prerušenie dodávok by ešte stále mohli uvrhnúť trhy s energiou do chaosu, narastá optimizmus, že Európa môže túto aj budúcu zimu prežiť.

image

Kúpiť byt teraz či radšej počkať? Hypotéky opäť zdražejú, zlom príde až budúci rok

"Nebezpečenstvo úplného ekonomického kolapsu, kolapsu kľúčového európskeho priemyslu, je, pokiaľ môžeme vidieť, odvrátené," povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, cestou do Nórska, ktoré zaujalo miesto Ruska a stalo sa najväčším dodávateľom plynu pre Nemecko.

Kríza, ktorú vyvolala ruská invázia na Ukrajinu vlani vo februári, už stála Európu takmer 1 bilión USD (952,38 miliardy eur) v dôsledku prudkého nárastu cien energií. Vlády v Európskej únii reagovali na krízu balíčkami za viac ako 700 miliárd USD, aby pomohli domácnostiam a firmám zvládnuť vysoké náklady na energie. A snažia sa tiež zbaviť sa svojej závislosti od dodávok energií z Ruska.

image

Ukrajina je najväčším mínovým poľom na svete, tvrdí premiér Šmyhaľ. Takmer polovica krajiny je zamínovaná

Európska únia už nedováža uhlie a ropu z Ruska a výrazne sa obmedzili aj dodávky plynu. Blok nahradil časť výpadku zvýšením dodávok z Nórska a dovozom LNG z Kataru, USA a od iných producentov.

V Nemecku sú zásobníky plynu naplnené približne na 91 percent v porovnaní s 54 percent pred rokom.

Opatrenia na úsporu energie v priemysle a domácnostiach, ako aj najvyššie januárové teploty za celé desaťročia pomohli tento "vankúš" uchovať.

"Sme veľmi optimistickí, čo sme na jeseň  neboli," povedal šéf Spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví (Bundesnetzagentur) Klaus Müller v rozhovore pre televíziu ARD v piatok.

Ceny nižšie ako pred vojnou

"Čím viac plynu budeme mať v zásobníkoch na začiatku roka, tým menšiemu stresu a nákladom budeme čeliť pri ich opätovnom napĺňaní na budúcu zimu," dodal.

image

Štát dotáciami pokrivil trh. Slovenské drevo je už drahšie ako ruský či nórsky plyn

Referenčné ceny plynu v Európe klesli na pätinu hodnôt zaznamenaných vlani v auguste a sú tiež nižšie ako pred vojnou na Ukrajine. A jeho spotreba stále klesá, napriek obavám, že nižšie sadzby by mohli podnietiť dopyt.

Banka Morgan Stanley odhaduje, že spotreba plynu v Európe bude v roku 2023 približne 16 percent pod päťročným priemerom.

Pomáhajú k tomu nielen priaznivé podmienky, ale aj zvyšovanie produkcie z obnoviteľných zdrojov. Viac veternej a solárnej elektriny pomôže tento rok znížiť výrobu elektriny z plynu na 10 najväčších trhoch v Európe o 39 percent, predpovedá S&P Global.

image

Štát siaha samosprávam na základný pilier ich financovania. Ako sa vyrovnajú s výpadkom príjmov?

Dodávky LNG dosiahli v decembri nový rekord a tento trend bude pravdepodobne pokračovať. Nemecko, kedysi najväčší nákupca ruského plynu, otvára túto zimu tri terminály na LNG a očakáva, že tieto dodávky pokryjú približne tretinu spotreby v krajine.

Stabilné dodávky z neruských zdrojov pravdepodobne zabránia nárastu trhových cien na minuloročné maximá. Aj dopĺňanie zásob po tejto zime by mohlo byť menej dramatické. Morgan Stanley a poradenská spoločnosť Wood Mackenzie očakávajú, že zásobníky budú na jar približne z polovice plné, ak počasie zostane mierne. To by bol dvojnásobok minuloročnej úrovne.

Napriek pozitívnemu vývoju sú ceny plynu stále vyššie ako historické priemery a riziká pretrvávajú. Dovoz ruského plynu potrubím bude tento rok predstavovať len pätinu bežnej úrovne, zhruba 27 miliárd kubických metrov a Kremeľ by ho mohol úplne zastaviť.

01 - Modified: 2023-01-08 14:25:05 - Feat.: 1 - Title: Kúpiť byt teraz či radšej počkať? Hypotéky opäť zdražejú, zlom príde až budúci rok 02 - Modified: 2023-01-08 12:16:42 - Feat.: 1 - Title: Koniec roka ukončilo zlato rastom 03 - Modified: 2023-01-08 12:11:46 - Feat.: 1 - Title: Riešením konfliktu na Ukrajine je jej víťazstvo, zhodli sa premiéri Slovenska a Česka
01 - Modified: 2023-03-08 16:51:51 - Feat.: - Title: Európa zažíva druhú najteplejšiu zimu v histórii meraní, uviedol Copernicus. Ľad sa roztápa 02 - Modified: 2023-03-02 11:23:30 - Feat.: - Title: Vývoj cien plynu v Európe bol vo štvrtok ráno zmiešaný 03 - Modified: 2023-02-25 08:54:59 - Feat.: - Title: Mierna zima znižuje spotrebu plynu, treba ale myslieť aj na tú ďalšiu, hovorí šéf nemeckého Spolkového úradu 04 - Modified: 2023-02-21 14:36:27 - Feat.: - Title: Kontrolu auta pred zimnou dovolenkou nepodceňte, môže sa to nepekne vypomstiť 05 - Modified: 2023-02-09 09:05:08 - Feat.: - Title: Bežeckú formu si budujte v zime aj inak, ako len behom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. apríl 2023 11:57