Zákazníci nakupujú počas prvého dňa predaja Iphonu 14 v obchode Apple v Pekingu. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Apple tento rok stratí šesť miliónov iPhonov. Ide o dôsledok nepokojov v čínskom závode

28.11.2022, 12:46
Autor:
TASRTASR

Podľa niektorých analytikov situácia v Číne možno prinúti Apple a Foxconn urýchliť diverzifikáciu svojej výrobnej základne a hľadať alternatívu na miestach, ako sú India a Vietnam.

Nepokoje v kľúčovom čínskom závode amerického koncernu Apple v Čeng-čou pravdepodobne vyústia tento rok do výpadku výroby takmer šesť miliónov kusov smartfónov iPhone Pro, podľa osoby oboznámenej so situáciou vo výrobe. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Vývoj v závode zostáva neistý a odhad straty vo výrobe sa môže zmeniť, uviedol tento zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, pretože ide o súkromnú informáciu.

Podľa neho veľa bude závisieť od toho, ako rýchlo dokáže Foxconn Technology Group, taiwanská spoločnosť, ktorá prevádzkuje čínsky závod, dostať ľudí späť k montážnym linkám po protestoch proti obmedzeniam na zastavenie ochorenia COVID-19. Ak budú blokády pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch, výroba by mohla klesnúť ešte viac.

Miestnym úradom v Čeng-čou sa už celé týždne nedarí dostať epidémiu koronavírusu pod kontrolu. Tisíce zamestnancov Foxconnu utiekli v októbri pre chronický nedostatok potravín. Nahradili ich noví zamestnanci, ktorí sa vzbúrili proti platovým a karanténnym praktikám.

Závod Foxconnu vyrába veľkú väčšinu iPhonov 14 Pro a Pro Max, najžiadanejších mobilných telefónov spoločnosti Apple v tomto roku. Apple znížil svoj celkový cieľ výroby na približne 87 miliónov kusov z predchádzajúcej projekcie 90 miliónov kusov, uviedla agentúra Bloomberg News.

Apple aj Foxconn zároveň revidovali nahor svoje odhady výpadku výroby v Čeng-čou za uplynulé dva týždne, uviedol zdroj, podľa ktorého očakávajú, že v roku 2023 budú schopní nahradiť stratenú produkciu v objeme šesť miliónov kusov.

K tejto strate vo výrobe však došlo počas kľúčovej vianočnej sezóny. Problémy v Číne sú pripomienkou rizík, ktoré pre Apple predstavuje jeho rozsiahly dodávateľský reťazec v tejto ázijskej krajine.

Foxconn sa snažil potlačiť protesty, za ktorými sú väčšinou noví zamestnanci. Tí odmietajú náročné kontroly spojené s epidémiou. Vedenie ponúklo všetkým pracovníkom, ktorí sa rozhodnú vrátiť do továrne, štedré odmeny.

Podľa niektorých analytikov situácia v Číne možno prinúti Apple a Foxconn urýchliť diverzifikáciu svojej výrobnej základne a hľadať alternatívu na miestach, ako sú India a Vietnam.

01 - Modified: 2023-06-07 14:46:13 - Feat.: - Title: Čínski komunisti zbierali cez TikTok údaje o protestoch v Hongkongu 02 - Modified: 2023-06-07 13:54:17 - Feat.: - Title: Apple vstupuje na trh s rozšírenou realitou 03 - Modified: 2023-06-07 10:03:25 - Feat.: - Title: Európska únia zvažuje, že členským štátom zakáže v sieťach 5G využívať zariadenia Huawei 04 - Modified: 2023-06-07 09:24:29 - Feat.: - Title: Obchod Číny s Ruskom dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine 05 - Modified: 2023-06-07 07:18:25 - Feat.: - Title: Vývoz z Číny v máji klesol, globálny dopyt slabne
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. jún 2023 00:45