Minister hospodárstva Karel Hirman. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Hirman: Návrh Bruselu o zmiernení energetickej krízy nie je riešením pre všetkých

30.09.2022, 15:52
Autor:
TASRTASR

Minister hospodárstva Karel Hirman priznal, že bol proti balíku, ktorý pre ministrov pripravila Európska komisia - daň z nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich a rafinujúcich ropu, plyn a uhlie.

Ministri členských krajín EÚ pre energetiku v piatok v Bruseli dosiahli politickú dohodu o núdzových opatreniach na zmiernenie energetickej krízy. Slovensko však stále presadzuje scenár zastropovania veľkoobchodných cien plynu, na čom sa ministri zatiaľ nedohodli.

Hirman bol proti balíku

Hirman priznal, že bol proti balíku, ktorý pre ministrov pripravila Európska komisia - daň z nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich a rafinujúcich ropu, plyn a uhlie; dočasný strop tržieb nízkonákladových výrobcov elektriny a povinnosť pre členov Únie znížiť spotrebu elektriny aspoň o 5 percent počas špičky.

Podľa jeho slov je to nedostatočný návrh z pohľadu Slovenska, a hoci tam došlo k určitým nápravám vďaka úsiliu českého predsedníctva v Rade Únie, schválené opatrenia podľa neho "neriešia naše problémy".

"Tie opatrenia kladú nástroje na riešenie krízy na národné štáty," uviedol. Víta návrhy na zľahčenie procedúry schvaľovania štátnej pomoci, ale celkovo návrh eurokomisie nerieši spoločný celoeurópsky problém s "cunami" vysokých cien energií.

Komisia tvrdí, že jej návrhy pomôžu získať vyše 140 miliárd eur na pomoc ľuďom a podnikom postihnutým krízou. Túto sumu v piatok niektoré médiá upravili na 112 alebo 114 miliárd eur, ako však upozornil Hirman, ministri tieto čísla nevideli podopreté konkrétnou analýzou, a preto diskusia o presnej sume nemá zmysel.

"Veľa mojich kolegov obmedzilo vystúpenia k prvému bodu s tým, že bolo vidieť, že nemá zmysel o tom diskutovať. Aj keď to podporili, tak s vedomím, že toto nie je to pravé riešenie pre všetkých, ktoré nám reálne pomôže v najbližšej dobe súčasnú situáciu stabilizovať," opísal minister.

Druhý návrh o zastropovaní cien plynu

Podľa neho riešením je druhý návrh o zastropovaní cien plynu, na ktorý sa zameral od príchodu do Bruselu. "To reálne rieši náš problém, rieši ho rýchlo, lebo ho musíme riešiť rýchlo, a má praktickú stránku obchodnú, finančnú a administratívnu. Netreba nové  eurofondy, môžeme to urobiť rýchlo s pozitívnym dosahom na celý trh," uviedol Hirman aj s odkazom na spoločný postoj 15 členských krajín EÚ pre tento návrh.

Upozornil, že zásadnú výhradu zachytil od maďarského ministra, lebo Maďarsko sa bojí, že to ohrozí dodávky ruského plynu pre krajinu. Nepotvrdil však správy tlačových agentúr, že proti návrhu 15 krajín bolo najmä Nemecko.

"Objektívne povedané, nemáme zatiaľ riešenie, s ktorým by som bol spokojný, ale diskusia nabrala praktickejší smer a riešenie je bližšie k realite, ako bolo doteraz, a k porozumeniu majú bližšie aj členské štáty a eurokomisia," skonštatoval. Dodal, že najbližšie dni bude priestor pracovať na konkrétnych opatreniach, ktoré majú z praktického hľadiska bližšie k realite, sú rýchlejšie aplikovateľné a s pozitívnym dosahom "na nás všetkých".

Hirman zároveň upozornil, že návrh, o ktorom sa na Slovensku hovorilo, že by došlo k znárodneniu výroby elektriny, je iba "krajné riešenie", ktoré zatiaľ netreba použiť. Lebo sú stále možnosti na rokovania s európskymi partnermi, ktoré sú výhodnejšie ako tento scenár a neznamenajú rozbíjanie spoločného európskeho trhu.

01 - Modified: 2023-03-21 17:11:33 - Feat.: - Title: Šefčovič dostal mandát od krajín Únie na rokovania vo Windsorskom rámci 02 - Modified: 2023-03-21 15:15:28 - Feat.: - Title: Slovenskí poľnohospodári nevedia, ako hospodáriť s novou spoločnou politikou Únie. Žiadajú o usmernenia 03 - Modified: 2023-03-21 16:57:25 - Feat.: - Title: Brusel dáva spaľovacím motorom druhú šancu. Výroba e-palív však žerie obrovské množstvá elektrickej energie 04 - Modified: 2023-03-21 14:32:50 - Feat.: - Title: Poslanci pri legislatívnych návrhoch opäť obchádzajú samosprávy, tvrdí Únia miest Slovenska 05 - Modified: 2023-03-21 13:30:14 - Feat.: - Title: Počet nových registrovaných áut v Európskej únii rastie už druhý mesiac v tomto roku dvojciferným tempom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. marec 2023 19:42