Šéf nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel. FOTO: Reuters
StoryEditor

Šéf nemeckej centrálnej banky: ECB musí zvýšiť úrokové sadzby podstatne výraznejšie

18.09.2022, 17:20
Autor:
TASRTASR

Úrokové sadzby ECB budú musieť ísť nahor omnoho výraznejšie, ak chce centrálna banka dostať infláciu pod kontrolu. Povedal to cez víkend prezident nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel.

"Vzhľadom na súčasný stav inflácie sme stále veľmi ďaleko od adekvátnej úrovne úrokových sadzieb," povedal Nagel v sobotu (17. 9.) počas dňa otvorených dverí v centrále Bundesbanky vo Frankfurte nad Mohanom. "Bude potrebné urobiť viac, sadzby musia ísť nahor," dodal s tým, že ECB je ešte stále hlboko pod úrovňou neutrálnej sadzby. Tá ekonomiku nebrzdí ani nestimuluje.

      Čo sa týka ekonomiky, zvyšovanie úrokových sadzieb bude mať na ňu nepriaznivý účinok, výraznú recesiu však Nagel, jeden z najväčších "jastrabov" v rámci ECB, neočakáva. "Nepredpokladám výraznú recesiu. Na príliš dramatický vývoj to v súčasnosti nevyzerá," dodal.

      Podobne sa vyjadril hlavný ekonóm ECB Philip Lane, ktorý v rozhovore pre írsku televíziu RTÉ povedal, že nevylučuje recesiu v eurozóne, podľa neho však bude iba mierna. Aj on predpovedá, že úrokové sadzby by sa mali zvýšiť ešte "niekoľkokrát".

      Nagel dodal, že aj keď inflácia môže v decembri dosiahnuť 10 % a Nemecko čelí "tvrdej zime" s rizikom dvojcifernej inflácie, je presvedčený, že situácia sa potom začne zlepšovať. "Som presvedčený, že túto zimu dokážeme zvládnuť a inflácia sa začne postupne spomaľovať," povedal šéf Bundesbanky.  

      Nasledujúce kroky ECB budú podľa neho závisieť od najnovších ekonomických údajov a zdôraznil, že predstavitelia banky sú odhodlaní dostať infláciu späť na úroveň inflačného cieľa, teda 2 %.

      "Sme si veľmi dobre vedomí našej zodpovednosti a urobíme všetko, čo je potrebné, aby sme infláciu stlačili späť na požadovanú úroveň. Zázraky nesľubujem, dostať sa na požadovanú úroveň nebude o šprinte. Je možné, že to bude beh na stredne dlhú trať, dúfam však, že nepôjde o maratón," dodal Nagel.

 

01 - Modified: 2023-06-03 16:03:44 - Feat.: - Title: Berlín vyzval Čínu, aby zastavila nábor bývalých nemeckých pilotov, môže dôjsť k odhaleniu tajomstiev NATO 02 - Modified: 2023-06-03 14:28:32 - Feat.: - Title: V nemeckom lese plnom starej munície sa šíri rozsiahly požiar, vietor ho posilňuje 03 - Modified: 2023-06-03 12:22:57 - Feat.: - Title: V nemeckom Lipsku došlo k potýčkam medzi políciou a prívržencami krajnej ľavice. Troch demonštrantov zatkli 04 - Modified: 2023-06-03 11:42:20 - Feat.: - Title: Každá šiesta profesia v Nemecku pociťuje nedostatok kvalifikovaných pracovníkov 05 - Modified: 2023-06-03 10:05:13 - Feat.: - Title: Zelení v Nemecku navrhujú vyššie poplatky pre súkromné prúdové lietadlá, majú sa podieľať na kompenzácii
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. jún 2023 00:09