Miera inflácie v Maďarsku v auguste vystúpila na 15,6 percenta, zatiaľ čo v júli bola na hodnote 13,7 percenta. Vo svojej správe to dnes oznámil maďarský štatistický úrad. Zvyšujú sa hlavne ceny potravín, medziročne sú drahšie o 30,9 percenta. Čísla sú zhruba v súlade s odhadmi analytikov, ktorí v najbližších mesiacoch počítajú s ďalším rastom ekonomiky. Oproti júlu potom ceny vzrástli o 1,8 percenta.
Zrušili cenový strop
Prudký rast cien energií vládu v Budapešti donútil ustúpiť od mnohoročnej praxe udržiavať cenový strop pri cenách energií pre domácnosti, uviedla agentúra Reuters. Vláda premiéra Viktora Orbána v júli prestala uplatňovať cenový strop v prípade domácností s vysokou spotrebou.
"Zachovanie cenového stropu zabránilo výraznému cenovému šoku. Jeho postupné či úplné zrušenie však znamená riziko citeľného rastu cien," poznamenal ekonóm Gergely Suppan z finančnej spoločnosti Hungarian Bankholding.
Odhad priemernej inflácie v tomto roku zároveň zvýšil na 13,4 percenta, v budúcom roku počíta s jej zmiernením na 11,9 percenta. Ak však vláda zruší aj cenový strop pri potravinách a pohonných látkach, bude podľa neho inflácia vyššia.
Úroky sa ešte zvýšia
Centrálna banka minulý týždeň zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 11,75 percenta, čo je najviac v Európskej únii. Suppan očakáva, že základné úroky v Maďarsku pôjdu ešte hore.
Z krajín Visegrádskej skupiny má najvyššiu infláciu Česká republika, kde spotrebiteľské ceny v júli medziročne vzrástli o 17,5 percenta. Údaje za august ešte nie sú k dispozícii. V Poľsku miera inflácie v auguste prekvapivo vystúpila na 16,1 percenta, zatiaľ čo analytici čakali pokles.
Členom V4 je aj Slovensko, ktoré ako jediná krajina tohto zoskupenia patrí do eurozóny, a podlieha teda menovej politike Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom. Júlová inflácia na Slovensku vystúpila na 13,6 percenta a bola najvyššia za viac ako 22 rokov.