Kramatorsk. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Rusi si brúsia zuby na nehnuteľnosti z ukrajinského okupovaného územia

20.08.2022, 19:33
Autor:
pttptt

Podľa ruských realitiek začali tieto nehnuteľnosti skupovať najmä obyvatelia Moskvy, Petrohradu a ďalších veľkých miest.

Ruské realitné kancelárie hlásia v posledných týždňoch zvýšený záujem svojich občanov o nehnuteľnosti na okupovaných územiach Ukrajiny.

Podľa ruských realitiek začali tieto nehnuteľnosti skupovať najmä obyvatelia Moskvy, Petrohradu a ďalších veľkých miest.

"V Chersonskej oblasti, ale aj v Záporoží sa zdvihla vlna dopytov po nehnuteľnostiach pri mori aj v meste," povedal ruskému spravodajskému webu Pravda.ru šéf jednej realitnej kancelárie sídliacej na Kryme.

Jeho slová potvrdili aj ďalší realitní makléri z iných častí Ukrajiny, ktoré sú momentálne pod kontrolou ruských síl. Ruskí občania podľa nich majú záujem nielen o luxusné vily, ale aj o vidiecke sídla.

„Ľudia už pochopili, že tieto územia sa v budúcnosti stanú trvalou súčasťou Ruska a oni tak budú pod jeho ochranou. Dobre si pamätajú, čo sa stalo na Kryme v roku 2014. Ceny nehnuteľností odvtedy vzrástli o 300 až 500 percent,“ uviedol šéf krymskej realitky.

„Ľudia už volajú a pýtajú sa na možnosti kúpy nehnuteľností, chcú si ich dopredu rezervovať,“ uviedol pre ruský web ďalej. Kým nebudú územia oficiálne ruské, nebude na nich fungovať ruská legislatíva, nemôžu ruskí občania totiž kupovať nič. S veľkým záujmom však sliedia po cenových pozíciách na trhu.

V súvislosti s kúpou nehnuteľností stúpol od apríla 2022 aj počet vyhľadávaných otázok z Ruskej federácie. Medzi najčastejšie podľa Pravda.ru patria nehnuteľnosti v lokalitách ako je Odesa, Kyjev, Dneper, Cherson a Charkov.

Podľa pracovníkov tamojších realitiek sa Rusi zaujímajú aj o nehnuteľnosti na Kryme. „Je pravda, že tí, ktorí si kúpili bývanie na Kryme, z neho teraz utekajú a naliehavo ho predávajú?“

S Krymom je to smiešne,“ reagoval na túto častú otázku realitný maklér. "Trh sa ďalej rozvíja, nehnuteľnosti sa stavajú, a len málo ľudí predáva svoje bývanie na Kryme," dodal. Ceny samotných nehnuteľností, ale aj pozemkov na Kryme podľa neho naopak neustále rastú, pretože je po nich obrovský dopyt.

Ruský web dodáva, že vedenie okupovaných území už oznámilo plány na usporiadanie referend, v ktorých sa obyvatelia mnohých získaných ukrajinských území vyjadria k tomu, či sa majú stať súčasťou Ruskej federácie alebo nie.

01 - Modified: 2023-04-02 06:23:29 - Feat.: - Title: HN24: športové obete 02 - Modified: 2023-04-01 11:39:05 - Feat.: - Title: Kyjev si od Poľska objednal 100 bojových vozidiel pechoty Rosomak, potvrdil Morawiecki 03 - Modified: 2023-04-01 10:32:59 - Feat.: - Title: Ruská zimná ofenzíva na Ukrajine zlyhala, znie z Londýna 04 - Modified: 2023-04-01 09:01:07 - Feat.: - Title: Slovensko a Ukrajina rokujú o spoločnom podniku na výrobu munície, potvrdil Naď 05 - Modified: 2023-04-01 06:35:58 - Feat.: - Title: Ukrajina v tomto roku zrejme nad Ruskom nezvíťazí, tvrdí americký generál
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. apríl 2023 10:54