Ilustračná fotografia. FOTO: Dreamstime
StoryEditor

McDonald‘s postupne otvorí reštaurácie na Ukrajine, začne sa v Kyjeve

11.08.2022, 16:20
Autor:
ČTKČTK

McDonald‘s má na Ukrajine 109 reštaurácií, zatiaľ ale nepovedal, koľko ich má v skorej dobe v pláne otvoriť. Neoznámil ani, kedy ich začne otvárať.

Reťazec reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald ‘s v najbližších mesiacoch plánuje znovu otvoriť svoje prevádzky na Ukrajine. S odvolaním sa na interné oznámenie firmy to dnes uviedla agentúra AP. Je to podľa nej symbol aspoň čiastočného návratu k normalite v inak vojnou zasiahnutej krajine, a tiež ukážka podpory od americkej firmy, ktorá sa stiahla z ruského trhu.

image

Ruský Mekáč lieta v problémoch. Najprv predávali plesnivé burge, teraz ľuďom zakázali fotiť jedlo

Hamburgerový gigant reštaurácie na Ukrajine zatvoril po začiatku invázie ruských vojsk z konca februára. Svojim viac ako 10-tisíc zamestnancm tam však ďalej platia mzdy.

Reštaurácie sa postupne otvoria

McDonald‘s začne postupne otvárať reštaurácie v hlavnom meste Kyjeve a tiež na západe Ukrajiny, kde sa prakticky nebojuje a kde fungujú aj ďalšie firmy. Západné podniky, ako sú napríklad španielske odevné reťazce Zara a Mango, v Kyjeve normálne fungujú aj teraz.

"Podrobne sme hovorili s našimi zamestnancami, ktorí dali jasne najavo želanie vrátiť sa do práce a vidieť, že naše reštaurácie na Ukrajine sú znovu otvorené," uviedol v správe zamestnancom viceprezident spoločnosti McDonald´s pre zahraničné trhy Paul Pomroy. "V posledných mesiacoch máme čoraz väčšiu dôveru v to, že tým podporíme síce malý, ale dôležitý zmysel pre normálnosť," dodal.

image

Toto chceli Rusi? V novom McDonalde ponúkajú zákazníkom plesnivé burgre, FOTO ako dôkaz

Vojna ukrajinskú ekonomiku tvrdo zasiahla. Snaha opäť otvoriť podniky, aj keď len s obmedzenou kapacitou, by preto mohla pomôcť. Medzinárodný menový fond očakáva, že ukrajinská ekonomika v tomto roku klesne zhruba o 35 percent.

McDonald‘s má na Ukrajine 109 reštaurácií, zatiaľ ale nepovedal, koľko ich má v skorej dobe v pláne otvoriť. Neoznámil ani, kedy ich začne otvárať, prípadne v ktorých prevádzkach sa prvýkrát od začiatku vojny objavia zákazníci.

V najbližších mesiacoch bude spolupracovať s dodávateľmi, aby zabezpečil reštauráciám zásobovanie, pripravil ich, zaobstaral požadovaný počet zamestnancov a zaviedol bezpečnostné opatrenia vzhľadom na to, že na východe Ukrajiny ďalej zúri vojna.

Reštaurácie v Rusku prešli pod lokálneho majiteľa

Pred tridsiatimi rokmi vstúpil McDonald‘s na ruský trh, čo ľudia vtedy vnímali ako symbol prekvitajúceho amerického kapitalizmu v čase, keď sa rozpadával vtedajší Sovietsky zväz a končila studená vojna.

Svoju prvú ruskú reštauráciu reťazec otvoril na Puškinovom námestí v centre Moskvy. Tento rok na jar McDonald‘s oznámil, že na protest proti vojne na Ukrajine predá svojich 850 reštaurácií v Rusku miestnemu držiteľovi prevádzkovej licencie Alexandrovi Govorovi.

image

Mýty o hospodárskom rozkvete Moskvy. Úpadok Ruska ľudia ani politici nechápu

Odchod z Ruska je v dejinách McDonald‘s prvým prípadom, keď reťazec niekde "zložil svoje zlaté oblúky", ktoré má v znaku. Doteraz z takého veľkého trhu nikde neodišiel. Od marca, keď McDonald‘s v Rusku zatvoril stovky svojich prevádzok, mal s týmto krokom náklady okolo 55 miliónov dolárov mesačne, uvádza AP.

Govor, ktorý mal licenciu na prevádzkovanie 25 reštaurácií McDonald‘s na Sibíri, začal bývalé reštaurácie McDonald‘s otvárať pod novým názvom Vkusno a točka, v preklade Chutne a bodka.

01 - Modified: 2022-07-14 13:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ruský Mekáč lieta v problémoch. Najprv predávali plesnivé burge, teraz ľuďom zakázali fotiť jedlo 02 - Modified: 2022-07-11 16:20:55 - Feat.: 0 - Title: Toto chceli Rusi? V novom McDonalde ponúkajú zákazníkom plesnivé burgre, FOTO ako dôkaz
01 - Modified: 2023-03-21 21:56:44 - Feat.: - Title: Zelenskyj pozval Čínu na rokovania o Ukrajine, čaká na odpoveď 02 - Modified: 2023-03-21 20:00:28 - Feat.: - Title: Od jadrového stretu delí Západ a Rusko čoraz menej krokov, tvrdí Šojgu 03 - Modified: 2023-03-21 19:22:46 - Feat.: - Title: Zelenskyj sa cez videohovor zúčastní na summite G7 v Japonsku 04 - Modified: 2023-03-21 17:27:26 - Feat.: - Title: Putin: Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko zareaguje 05 - Modified: 2023-03-21 16:15:37 - Feat.: - Title: Putin a Si podpísali dokumenty o strategickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. marec 2023 03:57