Ilustračná fotografia. FOTO: Pexels
StoryEditor

Česká vývojová spoločnosť spracúvajúca bioodpad Nafigate Corporation na seba podala konkurzný návrh

27.07.2022, 11:19
Autor:
ČTKČTK

Spoločnosť sa zaoberá okrem iného aplikáciami v kozmetike a venuje sa spracovaniu bioodpadov, ako sú použitý fritovací olej, mláto, ktoré vzniká pri varení piva či zbytky z kávy.

Česká vývojová spoločnosť Nafigate Corporation, ktorá sa zameriava na cirkulárnu ekonomiku, na seba podala konkurzný návrh.

V záverečnej fáze v minulých dňoch skrachovali jej rokovania so strategickým investorom, a firma tak pravdepodobne nebude schopná plniť svoje záväzky. V tlačovej správe to dnes uviedli členovia predstavenstva spoločnosti Nafigate Corporation Lenka Mynářová a Lukáš Müller.

Firma uspela v konkurencií startupov

Nafigate sa zameriava na vedu a výskum v oblasti biotechnológií a podpory cirkulárnej ekonomiky. Zaoberá sa okrem iného aplikáciami v kozmetike, venuje sa spracovaniu bioodpadov, ako sú použitý fritovací olej, mláto, ktoré vzniká pri varení piva či zbytky z kávy. Pôsobí okrem iného v Ostrave a Prahe.

Vlani Nafigate s projektom Hydal PHA uspela v konkurencii 1300 svetových startupov a získala svetovú podporu takzvaného akcelerátora 100+, ktorého účelom je hľadať výrobky na ochranu klímy a minimalizáciu odpadov.

Za biopolymér Hydal PHA, látku vyrobenú z použitých prírodných olejov a pivných kvasiniek, tento rok získala prvé miesto v kategórii Green Award na veľtrhu InCosmetics Global v Paríži.

Mynářová uviedla, že dlhodobá stratégia firmy bola postavená na postupnom budovaní výrobných kapacít a rozvoji produktového portfólia v tesnej spolupráci s finálnymi zákazníkmi.

"Finančné prostriedky na realizáciu stratégie, najmä potom na výstavbu výrobných kapacít, sme zamýšľali, tak ako je u rozvíjajúcich sa firiem bežné, získať prostredníctvom vstupu strategického investora," uviedla Mynářová.

Rokovania zlyhali v poslednej fáze

Nafigate podľa nej v poslednom roku s vybranými investormi viedla veľmi intenzívne a nádejné rokovania.

"Žiaľ, v minulých dňoch tieto rokovania, aj napriek ich doterajšiemu pozitívnemu priebehu, skrachovali vo svojej záverečnej fáze. Vzhľadom na nedostupnosť iných finančných zdrojov na financovanie rýchlo rastúcej a rozvíjajúcej sa firmy sme sa rozhodli, v súlade s konkurzným zákonom, podať návrh na konkurz. Je to pre nás veľmi bolestný proces, ktorý avšak súčasne ako jediný môže znamenať záchranu našich unikátnych produktov a inovatívnych projektov, "uviedla Mynářová.

V insolvenčnom návrhu spojenom s návrhom na vyhlásenie konkurzu firma uviedla, že má okolo 780 veriteľov a jej dlhy po lehote splatnosti dlhšie ako 30 dní presahujú tri milióny korún. Súd vyzval veriteľov, aby na súde podali prihlášky svojich pohľadávok.

V Dolných Vítkoviciach v Ostrave chystala Nafigate výskumné a vývojové centrum takmer za 4 milióny eur. Tento projekt teraz musí pozastaviť. "Do budúcnosti však budeme hľadať riešenie, ako to zrealizovať," povedala projektová manažérka Erika Duchanová.

01 - Modified: 2022-07-27 08:42:03 - Feat.: 0 - Title: Zvažujete konkurz? Pred úpadkom máte po novom aj ďalšiu možnosť 02 - Modified: 2022-07-26 09:17:00 - Feat.: 1 - Title: Súd schválil prijatie reorganizačného plánu spoločnosti Arca Investments 03 - Modified: 2022-07-25 14:57:18 - Feat.: 1 - Title: Povestná bratislavská loď s hotelom je na predaj. Jej vlastník je už 10 rokov v konkurze a má 20 veriteľov
01 - Modified: 2023-06-03 13:32:23 - Feat.: - Title: Pripravený lesnícky program kompetentní vítajú, vyvoláva otázky. Finančné krytie je problematické 02 - Modified: 2023-06-03 11:38:34 - Feat.: - Title: Diera v českom rozpočte je rekordná, minister financií plánuje nepopulárne kroky 03 - Modified: 2023-05-31 17:11:24 - Feat.: - Title: Vybudovali úspešný biznis s miliónovými obratmi, teraz známu firmu pochováva obrovský dlh a spor s partnerom 04 - Modified: 2023-05-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Financovanie rekonštrukcie domu alebo bytu. Kedy využiť spotrebný úver a kedy americkú hypotéku? 05 - Modified: 2023-05-21 13:23:07 - Feat.: - Title: Plán obnovy je v ešte horšom stave, než som si myslel, tvrdí Ódor. Pracujú so scenárom B a C
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. jún 2023 16:05