Predĺženie chodu zostávajúcich troch nemeckých jadrových elektrární nepomôže vyriešiť existujúcu nemeckú krízu s nedostatkom zemného plynu.
Uviedol, že Nemecko sa na možné zastavenie dodávok plynu z Ruska pripravuje a že pomôcť môžu aj domácnosti hľadaním úspor v spotrebe.
Návrh na zachovanie prevádzky
"Z Ruska prichádzajú protichodné signály," povedal Müller o prísľuboch obnovenia dodávok a tiež o vyhrážkach. "Úprimne povedané, nikto nevie," poznamenal.
Mnoho politikov nielen z radov opozície preto navrhuje zachovať zatiaľ prevádzku jadrových elektrární, ktoré by podľa existujúcich plánov mali ukončiť prevádzku s koncom tohto roka. Túto tému chce opäť otvoriť minister financií a šéf vládnych slobodných demokratov Christian Lindner.
Minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck z tiež vládnych Zelených debatu o predĺžení chodu jadrových elektrární krátko po ruskej invázii na Ukrajinu nevylúčil, neskôr však uviedol, že to nie je cesta vhodná pre Nemecko. To dnes potvrdil aj Müller.
Šetrenie domácností
"Nemecko má problém s plynom, s výrobou tepla. Plyn je základnou surovinou pre priemysel, kde nám jadrové elektrárne vôbec nepomôžu," povedal Müller. Uviedol, že preto bolo správne rozhodnutie vlády využívať viac uhoľných elektrární, aj keď to nie je ústretové k životnému prostrediu. "Navyše budujeme terminály na skvapalnený plyn a sami musíme šetriť," podotkol.
Podľa Müllera by ľudia mali s plynom šetriť a pred zimou znížiť teplotu kúrenia. "Ak sa tak zachová 40 miliónov ľudí, potom to bude mať výrazný prínos pre Nemecko," dodal.
O nevyhnutnosti vyšetrovania v posledných týždňoch opakovane hovorí aj Habeck, ktorý nedávno okrem iného povedal, že výrazne skrátil dobu sprchovania.
Na konci júna nemecká vláda vyhlásila kvôli problémom s dodávkami plynu stav výstrahy, čo je druhý varovný stupeň. Priame dopady na domácnosti nové opatrenie zatiaľ nemá, Nemecko sa však sústredí na plnenie zásobníkov pred zimnou sezónou. Zásobníky sú zatiaľ naplnené z asi 64 percent.