Robotník pri príce s oceľou. FOTO: Reuters
StoryEditor

Oceliari žiadajú od ruských producentov obrovské zľavy. Niektoré produkty sú nerentabilné

29.05.2022, 14:33
Autor:
TASRTASR

Importéri ocele z Ázie požadujú od ruského koncernu Severstaľ zľavu na oceľ až 40 percent v porovnaní s trhovou cenou.

Importéri ocele požadujú od ruských producentov obrovské zľavy. Preto ruské oceliarne predávajú niektoré svoje produkty so stratou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Ruské oceliarne boli pred vojnou na Ukrajine globálne najziskovejšie v rámci odvetvia. Teraz však musia predávať s obrovskými zľavami, keďže sankcie obmedzili možnosť predaja na kľúčovom európskom trhu a zákazníci z iných regiónov sú čoraz opatrnejší pri obchodovaní s ruskými spoločnosťami.

Ruskí producenti preto hľadajú alternatívnych kupcov. Tí, ktorí sú ochotní nakupovať ruskú oceľ, ale chcú platiť výrazne menej.

Nerentabilné produkty

Importéri z Ázie napríklad požadujú od ruského koncernu Severstaľ zľavu na oceľ až 40 percent v porovnaní s trhovou cenou, uviedli tri zdroje oboznámené so záležitosťou. Takisto zákazníci v Turecku požadujú nižšie ceny.

Niektoré produkty ruských oceliarní sa stali nerentabilnými. Negatívny vplyv na oceliarsky sektor v Rusku má aj silný rubeľ, rovnako ako zdraženie uhlia, transportu a poistenia prepravy, uviedli zdroje.

Pre ruský oceliarsky priemysel to znamená prudký obrat. Oceliarne, ktoré mali desaťročia mimoriadne nízke náklady, sú veľkými exportérmi. Ich ziskové marže kedysi prekračovali 40 %, pričom zahraniční konkurenti sa museli uspokojiť s menej než 10 percent.

Posilnenie rubľa

Sankcie Európskej únie (EÚ) a Spojeného kráľovstva zasiahli napríklad Severstaľ, Evraz a Magnitogorsk Iron & Steel. EÚ tiež zakázala dovoz niektorých ruských produktov.

Okrem sankcií sa ruskí producenti musia vyrovnať aj s prudkým posilnením rubľa, ktoré znižuje príjmy exportu. Napríklad vývoz do Číny je podľa zdrojov aktuálne stratový.

Niektoré oceliarne už začali znižovať produkciu, uviedol výkonný riaditeľ ruského oceliarskeho zväzu Alexej Sentjurin. Hovorca firmy Magnitogorsk to potvrdil a dodal, produkcia je teraz zhruba o 40 percent nižšia ako v januári a februári. Napríklad, produkcia Magnitogorsku je o 40 percent nižšia v porovnaní s januárom a februárom, uviedol hovorca firmy.

01 - Modified: 2022-07-17 13:32:51 - Feat.: - Title: U. S. Steel stojí pred miliardovou investíciou, ktorú si vynútil Brusel. Oceliarom zostala jediná možnosť 02 - Modified: 2022-06-24 09:42:19 - Feat.: - Title: Český uhľobarón pre HN o záujme o U. S. Steel Košice: Nemôžem to komentovať. Pôsobíme aj v USA a chceme rásť​ 03 - Modified: 2022-05-16 22:12:11 - Feat.: - Title: Skončia sa zlaté časy našej U. S. Steel? Bude nás podkopávať slabý dopyt, hlási sektor 04 - Modified: 2022-05-11 10:02:23 - Feat.: - Title: Zistenie HN: o podiel v U. S. Steel majú záujem Česi a Maďari. Ako by mohla vyzerať transakcia? 05 - Modified: 2022-04-01 14:14:52 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Putin rozpútal peklo u top producenta ocele. Duslu teraz stoja investície za desiatky miliónov eur
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. august 2022 10:12