Nové zábavné centrum Karavansaray v juhokazašskom Turkestane, ktorý má ambíciu stať sa centrom celého turkického sveta, je najnovším lákadlom pre zahraničných turistov. FOTO: Wikipedia CommonsFOTO: Wikipedia Commons
StoryEditor

Kto nahradí Rusko na mape biznisu? K slovu sa hlási Stredná Ázia

13.05.2022, 15:00
  • Azda najväčšie ekonomické zemetrasenie zanechala vojna na Ukrajine na globálnom energetickom poli.
  • Ak chce Európa pomýšľať na rýchle zotavenie, bude sa musieť čím skôr poobzerať za relevantnou náhradou.
  • Kazachstan i Uzbekistan sa reformami snažia nielen rozvíjať svoj energetický sektor, ale i prilákať investorov do iných odvetví.

Bratislava – Vojna na Ukrajine prepisuje ekonomické vzťahy a väzby nielen v Európe, ale aj v Ázii či v ďalších regiónoch sveta. Obe strany takmer tri mesiace trvajúceho konfliktu sú významnými globálnymi dodávateľmi mnohých komodít. Kým Európa sa len s veľkými ťažkosťami snaží odstrihnúť od ruskej ropy a plynu, Afričania sa boja ešte horších následkov – prepadu do obrovskej chudoby, a dokonca hladomoru. Ich obavy sú namieste – Ukrajina a Rusko sa dovedna starajú o takmer tretinu celosvetového vývozu pšenice a pätinu exportu kukurice. A v dôsledku vojny dosiaľ stúpla cena obilia na svetových trhoch o pätinu.

image

Zástupca šéfa kazašskej diplomacie pre HN: Pracujeme na výraznom zvýšení obchodnej výmeny so Slovenskom

Preto je plne aktuálna otázka, kto by mohol tieto štáty nahradiť v pozícii globálneho zásobovateľa globálnych komodít. Svetu sa ponúka napríklad pätica stredoázijských republík. Niektoré z nich v uplynulom období prijali celú sériu reforiem, aby sa viac otvorili Západu a podporili svoj ekonomický rast. Na druhej strane sa otvára otázka, ako využiť potenciál dovedna desiatich miliónov ľudí, ktorí od začiatku konfliktu ušli z Ruska a Ukrajiny.

 

1. Prečo patrí Rusko medzi kľúčových dodávateľov komodít?

Azda najväčšie ekonomické zemetrasenie zanechala vojna na Ukrajine na globálnom energetickom poli. Vysvetlenie je jednoduché – kým vo väčšine ostatných sektorov zaviedol Západ vo vzájomnej obchodnej výmene prísne sankcie už po vypuknutí konfliktu na Donbase a anexii...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
28. máj 2022 15:20